Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Total
0
Shares

Coraz więcej ludzi na świecie stara się dbać o swoje zdrowie: piją tylko przefiltrowaną wodę, przestrzegają zbilansowanej diety i odżywiania oraz uprawiają sport. Jednocześnie wszyscy żyjemy w środowisku, do którego z każdą minutą przedostaje się wiele zanieczyszczeń. Ścieki przemysłowe i domowe, odpady stałe, transport, spaliny. Wszystko to zmienia środowisko na gorsze i wpływa na nasze zdrowie. Choroby układu oddechowego są regularnie jedną z głównych przyczyn śmierci ludzi na całym świecie.

Mamy ograniczony wpływ na śmieci na ulicach i w oceanie lub na powietrze w naszych miastach. Ale zdecydowanie możemy kontrolować i regulować mikroklimat w naszych domach i miejscach pracy oraz to, czym tam oddychamy.

Na szczęście z pomocą przychodzą urządzenia gospodarstwa domowego, które oczyszczają, nawilżają i klimatyzują powietrze lub ogrzewają nasze domy.

Dlaczego potrzebujesz oczyszczacza powietrza

Oczyszczacz powietrza pozwala oczyścić przestrzeń w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych z cząsteczek kurzu, brudu i bakterii, zarodników grzybów, nieprzyjemnych zapachów i dymu tytoniowego, a także z zanieczyszczonego powietrza napływającego przez okna z ulicy.

Klasyfikacje

Istnieje wiele różnych rodzajów oczyszczaczy powietrza w zależności od ich parametrów: sposobu instalacji, dodatkowych funkcji, rodzajów oczyszczania powietrza z użyciem różnych technologii czyszczenia i filtrowania.

  • Instalacja
    Oczyszczacze powietrza są zaprojektowane w postaci urządzeń podłogowych i podwieszanych. Istnieją przenośne kompaktowe modele na biurko. Pojedyncze jednostki zaprojektowane specjalnie do montażu sufitowego są przeznaczone głównie do neutralizacji lotnych zanieczyszczeń, takich jak dym tytoniowy. Takie urządzenia nie radzą sobie dobrze z kurzem domowym.
  • Dodatkowe funkcje
    Niektóre modele mają funkcję nie tylko czyszczenia, ale także dodatkowe opcje poprawiające jakość powietrza: jonizację, nawilżanie. Istnieją również modele, którymi można sterować zdalnie, za pomocą pilota na podczerwień lub aplikacji mobilnej na smartfonie. Ponadto, dla wygody, niektóre oczyszczacze wykorzystują wskaźniki trybu zasilania, zapylenia, poziomu hałasu oraz konieczności wymiany lub czyszczenia filtrów.
  • Technologie oczyszczania i filtry
    Są to najważniejsze kategorie oczyszczaczy powietrza, zależne od technik oczyszczania powietrza i zastosowanych filtrów:
    – HEPA
    – Osuszacze
    – UV
    – Jonizatory
    – Generatory ozonu

Rodzaje oczyszczaczy powietrza
według technologii i filtrów

Zastosowane filtry i techniki oczyszczania mają największy wpływ na moc i atrybuty urządzenia. Przeczytaj krótki przewodnik po głównych typach oczyszczaczy powietrza.

  • Oczyszczacze HEPA

Filtry HEPA do oczyszczania powietrza (High Efficiency Particulate Arresting) oferują bardzo skuteczne oczyszczanie powietrza z cząstek zanieczyszczeń. Są one powszechnie stosowane w urządzeniach do oczyszczania powietrza i często stanowią najlepszy element filtrujący. Pierwotnie filtry HEPA zostały stworzone z myślą o systemach wentylacyjnych w klinikach i innych miejscach o podwyższonych normach czystości powietrza. Technika ta jest obecnie szeroko stosowana w miejscach publicznych, fabrykach i salonach.

Podstawową zasadą działania filtrów HEPA jest usuwanie frakcji kurzu poprzez ruch powietrza przez filtr za pomocą wentylatora. Filtry HEPA skutecznie zatrzymują ponad 99% frakcji 0,3 µm (mikrona), w tym pyłki, zarodniki grzybów, sierść i łupież zwierząt oraz alergeny z roztoczy kurzu domowego. W rezultacie filtry HEPA są wykorzystywane zarówno w odkurzaczach, jak i oczyszczaczach powietrza, z których oba są zalecane dla osób cierpiących na alergie. Ponieważ powierzchnie filtrów mogą służyć jako dogodna powierzchnia dla zarazków, producenci nasączają je również specjalną mieszanką chemiczną, która zapobiega działaniu bakterii (należy upewnić się, że wybrany filtr oferuje taką impregnację).

Filtr HEPA to wymienny element, który należy czyścić i wymieniać w miarę zabrudzenia, a jego żywotność wynosi zwykle od 6 miesięcy do 5 lat, w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza.

  • Modele adsorpcyjne

Adsorpcyjne filtry powietrza są przeznaczone do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach przemysłowych i obiektach specjalistycznych, które podlegają zwiększonym wymaganiom. Wykorzystywane są w zakładach produkujących podzespoły elektroniczne i oczyszczalniach ścieków w celu eliminacji zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów.

Sprzęt czyszczący jest dostarczany w postaci modułów wyposażonych w specjalnej klasy składniki chemiczne, które zapewniają skuteczność filtracji przez cały okres eksploatacji. Kup adsorpcyjne filtry powietrza o różnym składzie w modułach, które różnią się w zależności od stopnia i rodzaju zanieczyszczenia, cech procesu technologicznego. Dzięki modułowej budowie i niezawodnemu mocowaniu proces instalacji jest znacznie uproszczony, co eliminuje stosowanie uszczelek i uszczelniaczy.

Zanieczyszczenia i zapachy, które mogą być obecne w domu, są wychwytywane przez wkłady adsorpcyjne, które często są wytwarzane z węgla aktywnego. Adsorbenty są powszechnie wykorzystywane w różnych procedurach oczyszczania środowiska ze względu na ich zdolność do działania jako gąbka dla szkodliwych związków.

Zamiast ufać działaniu mechanicznemu, oczyszczacze adsorpcyjne wykorzystują substancje znane jako adsorbenty, które przyciągają zanieczyszczenia fizycznie lub chemicznie do swoich powierzchni.

Wykorzystując oddziaływania elektrostatyczne między cząsteczkami, adsorpcja fizyczna wiąże niepolarne materiały z niepolarnymi adsorbentami i polarnymi związkami, takimi jak woda. Wszystkie składniki są chemicznie powiązane z adsorbentem podczas adsorpcji chemicznej (chemisorpcji). Adsorpcja chemiczna często nie może być odwracana, podczas gdy adsorpcja fizyczna może.

Gdy powietrze przepływa przez urządzenie, niepożądane gazy są pochłaniane przez porowatą warstwę adsorbentu, tworząc świeże powietrze wolne od niebezpiecznych zanieczyszczeń gazowych.

  • Oczyszczacze UV

Oczyszczacze powietrza UV – pozwalają nie tylko na usunięcie z powietrza kurzu, pyłów, fragmentów naskórka, roztoczy i wielu alergenów, ale także na działanie bakteriobójcze przy użyciu lampy ultrafioletowej. Przepływające przez taką komorę powietrze jest dezynfekowane. Bakterie, wirusy i grzyby są niszczone. Takie bakteriobójcze oczyszczacze powietrza są często wymagane w klinikach. Modele tego typu są również często kupowane do dezynfekcji powietrza w gospodarstwach domowych w celu ochrony przed infekcjami wirusowymi. Był to szczególny trend podczas pandemii koronawirusa.

Aby proces mógł się rozpocząć, powietrze jest najpierw przepuszczane przez oczyszczacze UV. Następnie powietrze jest poddawane działaniu lampy UV, która w urządzeniach UV zazwyczaj emituje promieniowanie UV-C. Niszcząc wiązania chemiczne, które utworzyły cząsteczki DNA, UVGI (ultrafioletowe promieniowanie bakteriobójcze) dezaktywuje wirusy oraz niszczy bakterie i grzyby.

Urządzenia te skutecznie radzą sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami organicznymi, rozkładają związki chemiczne. Zasada działania jest podobna do dezynfekcji UV. Ale oczyszczacze ultrafioletowe mogą być włączane w obecności ludzi, ponieważ mają zamkniętą obudowę, a promieniowanie nie wychodzi na zewnątrz.

  • Oczyszczacze jonowe

Podstawą działania jonowych oczyszczaczy powietrza jest siła tworzenia jonów z powietrza w strefie wyładowań elektrycznych. Jony te przywierają do unoszących się w powietrzu cząsteczeki ponownie je ładują. A ponieważ wewnątrz urządzenia występuje silne pole elektrostatyczne, cząsteczki te są przyciągane do przeciwnie naładowanej elektrody.

Powyższe gadżety są znane jako jonizatory – urządzenia, które wzmacniają ujemne jony tlenu w przestrzeni. Uważa się, że jonizacja powietrza ma korzystny wpływ na samopoczucie człowieka.

Istnieją dwa rodzaje urządzeń jonizujących: jonizatory i elektrofiltry (ESP).

Jonizatory generują jony, które są cząstkami dodatnio lub ujemnie naładowanymi. Duża liczba jonizatorów wykorzystuje technikę zwaną wyładowaniem koronowym do generowania jonów ujemnych, które wzbogacają cząstki znajdujące się w oczyszczaczu. Użytkownicy mogą szybko usunąć zjonizowane jony po zebraniu ich powierzchni w całym domu.

Podobną zasadę działania wykorzystują elektrofiltry (ESP), z tą różnicą, że w tych urządzeniach cząsteczki są osadzane wewnątrz oczyszczacza na dodatnio naładowanych płytach, a nie na powierzchniach zewnętrznych. Ponieważ łatwiej jest zarządzać tymi cząstkami poprzez czyszczenie paneli, a nie całego pomieszczenia, elektrofiltry są częściej używane niż jonizatory.

  • Generatory ozonu

Ozonator jest przeznaczony do niemal całkowitego niszczenia szkodliwych mikroorganizmów. Sprzęt sterylizuje otoczenie i jest najczęściej używany w pomieszczeniach specjalnego użytku: na przykład w pomieszczeniach medycznych.

Ozon działa szybko, dużo szybciej niż inne metody czyszczenia. Usuwa szkodliwe metale, takie jak żelazo, mangan, które mogą znajdować się w dużych ilościach w wodzie. Oczyszczanie ozonem zapewnia całkowitą sterylizację wody, niszcząc wszystkie bakterie w 100% (w naturze nie ma takich bakterii, które byłyby odporne na ozon).

Generatory ozonu ( czasem określane jako ozonowe oczyszczacze powietrza) dzielą cząsteczki tlenu na dwa atomy tlenu za pomocą wyładowań atmosferycznych lub światła UV, gdzie są one następnie ponownie łączone w trzy cząsteczki tlenu, które określamy jako ozon. Ozon jest niezwykle reaktywny, często zmieniając skład chemiczny cząsteczek znajdujących się w jego bezpośrednim sąsiedztwie i “oddając” jeden atom tlenu.

Ozonatory wymagają zachowania większej ostrożności i starannego użytkowania zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Po zakończeniu ozonowania konieczne jest wietrzenie pomieszczeń przez co najmniej 40 minut, aż ozon ulegnie całkowitemu rozkładowi. Po tym czasie powietrze w mieszkaniu lub domu staje się całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych.

Najlepszy typ oczyszczacza powietrza do domu

Wybierając oczyszczacz powietrza do pomieszczeń domowych, można kierować się najbardziej niezawodnymi modelami przy minimalnym ryzyku. Jaki jest najlepszy typ oczyszczacza powietrza dla Ciebie? Najlepiej, jeśli urządzenie jest wyposażone nie tylko w jeden rodzaj filtra, ale w cały system filtracji: filtr HEPA zatrzymujący duże cząsteczki, filtr węglowy neutralizujący nieprzyjemne zapachy, wbudowany filtr UV ukryty w obudowie, eliminujący niewidoczne mikroby oraz np. jonizator. Jeśli chcesz, możesz również wybrać całkowicie unikalny model dwa w jednym: oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania powietrza.

Przypominamy! Znaczna część oczyszczaczy powietrza jest zaprojektowana do ciągłej pracy przy minimalnej mocy, w związku z czym wytwarzany przez nie hałas będzie niewielki.

Kategoria urządzeń klimatyzacyjnych AENO obejmuje wiele modeli wraz z funkcjami wyjątkowo bezpiecznego oczyszczania powietrza UV i jonizacji: https://aeno.com/pl/category/air-treatment/air-purifiers

Warto zapoznać się z inteligentnymi modelami: pomogą one w jak największym stopniu zautomatyzować proces i śledzić działanie urządzenia.

Chcesz KUPIĆ ten produkt?

Sprawdź listę sprzedawców w swoim kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like