Rodzaje grzejników elektrycznych

Total
0
Shares

Wybór i zakup wysokiej jakości grzejnika domowego należy traktować poważnie. Jeśli nie szukasz natychmiastowego rozwiązania, które zwiększy rachunki za prąd, ale energooszczędnej opcji, która niezawodnie posłuży jako dodatkowe źródło ciepła w domu zimą, lepiej pomyśl o tym z wyprzedzeniem.

Prawdopodobnie najwygodniejszym i najbardziej oczywistym rozwiązaniem przy wyborze dodatkowego urządzenia do ogrzewania salonu lub biura jest model elektryczny. Nie wymaga żadnych istotnych zmian – wystarczy źródło zasilania. Ale który grzejnik elektryczny wybrać spośród wielu wariantów? Zapoznaj się z przydatnym przewodnikiem po różnych typach grzejników elektrycznych i miej je na uwadze!

Jakie są odmiany grzejników elektrycznych?

Urządzenia grzewcze dla gospodarstw domowych są podzielone na różne rodzaje ciepła według różnych kryteriów: technologii grzewczej, sposobu instalacji, celu użytkowania. Przyjrzyjmy się wszystkim możliwym opcjom ogrzewania elektrycznego dla domu według cech:

  • Technologia grzewcza

Najpopularniejszą klasyfikacją jest podział na typy według metod i technologii rozprowadzania ciepła:

Ogrzewanie powietrza: wszystkie modele termowentylatorów można przypisać do takich urządzeń.

Konwekcja: ten typ przekazywania ciepła jest stosowany w grzejnikach olejowych i konwekcyjnych.

Promieniowanie IR: ta technologia ogrzewania jest typowa dla modeli na podczerwień, które mogą być produkowane w postaci lamp lub ultracienkich paneli.

Połączenie konwekcji i promieniowania IR: nowsze generacje urządzeń grzewczych wykorzystują tę metodę ogrzewania, która polega na ogrzewaniu przedmiotów w pomieszczeniu poprzez promieniowanie, które następnie emituje ciepło do powietrza, które w naturalny sposób transportując ciepło.

  • Metody instalacji

Wszystkie rodzaje grzejników, niezależnie od metody ogrzewania, mogą mieć różne metody instalacji i mogą być: podłogowe, ścienne, stołowe i sufitowe. Wśród nich można znaleźć modele przenośne, łatwe do przenoszenia lub też te, które montuje się na stałe.

  • Specyfika użytkowania

Bardzo ważne jest miejsce, w którym urządzenie będzie używane: jego przeznaczenie i powierzchnia. Model na podczerwień z ogrzewaniem kierunkowym lub termowentylatorem nadaje się do otwartej przestrzeni w biurach, jako dodatkowe ogrzewanie elektryczne do domu lub mieszkania w mieście z centralnym systemem ogrzewania – model panelu na podczerwień wykonany ze szkła lub ceramiki, a do domu na wsi może być wymagane połączenie kilku jednostek jednocześnie.

Różne rodzaje modeli elektrycznych
według technologii ogrzewania

Najważniejszą cechą, którą różnią się poszczególne typy grzejników, jest technologia ogrzewania. Porozmawiajmy o tym bardziej szczegółowo!

Termowentylator
Termowentylator to najprostszy i najtańszy typ urządzenia grzewczego. Model ten zasadniczo łączy w sobie element grzewczy i wentylator umieszczony w plastikowej lub metalowej obudowie. Strumień powietrza jest wytwarzany przez wentylator, a gdy przechodzi obok elementów grzewczych, jest ogrzewany i rozprowadzany równomiernie po całej przestrzeni. Jest to lekkie i kompaktowe urządzenie, które szybko rozprowadza ciepłe powietrze w całym pomieszczeniu. Jednak moc tego modelu może nie wystarczyć do ogrzania dużego pomieszczenia, lepiej jest używać go jako dodatku do innego grzejnika lub w przypadku konieczności ogrzania małej przestrzeni. To urządzenie spala powietrze, a jego działaniu może towarzyszyć nieprzyjemny zapach spalenizny. Dzieje się tak, gdy kurz domowy wchodzi w kontakt z elementem grzejnym, który nie jest w żaden sposób oslonięty.

Termowentylatory dzielą się na dwie duże grupy w zależności od rodzaju elektrycznego elementu grzejnego, może to być spirala lub płyty ceramiczne. Ceramiczne termowentylatory są wygodniejsze i bezpieczniejsze, wyróżniają się stosunkowo niską temperaturą elementu roboczego, co zapobiega zbyt aktywnemu “spalaniu” tlenu i zwiększa ich żywotność.

Grzejnik olejowy
Grzejnik olejowy, poprzez swój wygląd i zasady działania, jest podobny do akumulatora centralnego ogrzewania, tylko w środku nie ma wody, ale olej i element elektryczny go ogrzewający. Olej ogrzewa obudowę grzejnika, a następnie otaczające go powietrze. Na chłodnicy nie ma odsłoniętego elementu grzejnego, więc nic złego się nie stanie, jeśli spadnie na nią gazeta czy koc. Chłodnica olejowa nie spala tlenu, więc może być używana przez długi czas w pomieszczeniu, w którym przebywają ludzie. Zaawansowane grzejniki olejowe są wyposażone w termostaty, które pozwalają regulować intensywność ogrzewania i zapobiegać przegrzaniu urządzenia. Niektóre modele mają programowalne timery, wskaźniki LCD. Należy pamiętać, że grzejnik olejowy nie jest najbardziej mobilnym urządzeniem, a przenoszenie go z jednego pomieszczenia do drugiego lub przechowywanie go latem, może być trudne.

Grzejniki konwekcyjne
Jego działanie opiera się na zasadzie konwekcji, a ciepło jest rozpraszane w wyniku ruchu mas powietrza. Korpus konwektora jest wykonany tak, aby zimne powietrze wchodziło przez dolne otwory, stykało się z elementem grzewczym, a następnie było ogrzewane przed opuszczeniem przez górne otwory. Pomieszczenie nagrzewa się szybko i równomiernie, ponieważ ciepłe powietrze jest przemieszczane w ukierunkowany sposób. Ogrzanie pomieszczenia za pomocą konwektora zajmuje tylko kilka minut, a za pomocą termostatu wbudowanego w konwektor można dokładnie wybrać żądany poziom temperatury, który będzie utrzymywany stale, przez cały czas pracy konwektora. Z reguły konwektor elektryczny jest dość lekkim modelem naściennym, różni się od tradycyjnego grzejnika olejowego kształtem, który bardziej pasuje do wnętrza i niezbyt masywnymi wymiarami. Można go zainstalować zarówno na podłodze, jak i na dowolnej pionowej powierzchni pomieszczenia: rama montażowa jest zawieszona za pomocą śrub, a konwektor jest na niej umieszczony.

Grzejniki na podczerwień
W klasycznym modelu na podczerwień, elementem grzewczym są specjalne lampy, palące się w spektrum nieobserwowalnym przez ludzkie oczy i emitujące dużą ilość ciepła. Modele na podczerwień często wymagają profesjonalnej instalacji, zwykle mocowane są do ścian lub sufitów. Prawidłowo zainstalowane, mogą zaoszczędzić do 70% energii elektrycznej (a tym samym pieniędzy na rachunkach za prąd) w porównaniu z innymi typami grzejników w domach.

Grzejnik na podczerwień w rzeczywistości nie ogrzewa przestrzeni wokół, ale przedmioty, na które jest skierowany. Promieniuje energię cieplną (podobnie jak słońce), która jest pochłaniana przez otaczające powierzchnie (podłogę, ściany, meble itp.). Promieniowanie cieplne, podobnie jak zwykłe światło, nie jest pochłaniane przez powietrze, więc cała energia z urządzenia na podczerwień dociera do ogrzewanych powierzchni i ludzi, bez strat. Jednocześnie średnia temperatura w pomieszczeniu może być nawet o 2-3 stopnie niższa od optymalnej, ale dzięki bezpośredniej absorpcji ciepła z modelu na podczerwień, osoba znajdująca się w obszarze działania grzejnika, będzie czuła się komfortowo.

Nowoczesne modele są często tworzone w formie ceramicznych lub hartowanych szklanych paneli na podczerwień, co czyni je najbardziej odpowiednimi do wnętrz mieszkalnych.

Grzejniki mikatermiczne
Jest to urządzenie grzewcze najnowszej generacji. Działa w oparciu o mieszankę fal podczerwonych (80%) i konwekcji (do 20%). Podstawowe ogrzewanie odbywa się poprzez wystawienie na działanie promieni podczerwonych, które ogrzewają powierzchnie wokół, w tym ściany.

Główną zaletą modeli mikatermicznych jest niska temperatura ogrzewania ciała. Dzięki temu rodziny z małymi dziećmi mogą bezpiecznie korzystać z urządzenia bez obawy o ich bezpieczeństwo.

Urządzenie składa się z płytki posiadającej powłokę z miki, wewnątrz której znajduje się element grzewczy. Mika jest naturalnym materiałem o charakterystycznych właściwościach, dzięki którym minerał ten jest wykorzystywany jako najwyższej klasy materiał termoizolacyjny i elektryczny. Mika jest często stosowana w wielu urządzeniach elektrycznych jako izolator elektryczny.

W modelu mikatermicznym mika całkowicie pokrywa panel. Dzięki temu temperatura korpusu urządzenia grzewczego nie przegrzewa się, a nawet jeśli przypadkowo dotkniesz działającego urządzenia, prawie niemożliwe jest poparzenie lub porażenie prądem.

Rozwiązanie nagrodzone Red Dot
dla optymalnego wyboru

Jaki jest najlepszy typ grzejnika elektrycznego? Aby wybrać najnowocześniejszy model, należy zwrócić uwagę na ocenę jury, recenzje i nagrody przyznane technologii grzewczej w minionym sezonie.

Zapraszamy do zapoznania się z zaawansowanym, superekonomicznym grzejnikiem AENO Premium Eco Smart, który dwukrotnie zdobył nagrodę Red Dot za najlepszy design produktu. Łączy w sobie technologię ogrzewania na podczerwień i konwekcję ze zdalnym sterowaniem i monitorowaniem zużycia energii za pomocą aplikacji mobilnej. Działa bez hałasu i kurzu, całkowicie bezpieczny dla alergików. Urządzenie jest wyposażone w czujniki upadku i przegrzania, a w razie incydentu po prostu się wyłączy. Uzyskaj komfortowe i delikatne ogrzewanie w domu i oszczędzaj na rachunkach za prąd!

Ważne do zapamiętania! Każdy model ma swoją określoną zalecaną objętość pomieszczenia do całkowitego ogrzania, a także typowe zużycie energii elektrycznej w zależności od mocy. Im wyższa moc, tym większą powierzchnię pomieszczenia może ogrzać dany model.

Grzejniki konwekcyjne mają zazwyczaj zużycie energii na poziomie 750 W, 1000 W, 1500 W, 2000 W, a może nawet więcej, ponieważ ogrzewanie powietrzem wymaga dużej ilości energii. W przypadku termowentylatorów zużycie wynosi 1500-2000 W na godzinę, są one również nieefektywne. W przypadku olejowych, limity zużycia energii również wynoszą od 1000 do 2000 W na godzinę, ale pomimo faktu, że olej nagrzewa się powoli, powoli oddają ciepło, co pozytywnie wpływa na poziom wydajności. Najwyższą wydajnością charakteryzują się modele na podczerwień, ponieważ nie tracą ciepła poprzez ogrzewanie pustego powietrza – ale bezpośrednio przedmiotów, więc ich zużycie energii nie przekracza 500 W na godzinę.

Zastrzeżenie! Są to tylko przybliżone informacje i konieczne jest sprecyzowanie mocy każdego modelu, różne modele tego samego typu ogrzewania mogą mieć różny pobór mocy.

Chcesz KUPIĆ ten produkt?

Sprawdź listę sprzedawców w swoim kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like