Jak działają grzejniki na podczerwień

Total
0
Shares

Grzejniki na podczerwień, różnią się od innych typów urządzeń grzewczych przede wszystkim nowoczesnym, stylowym wyglądem, oszczędnością energii i ekonomią. Zazwyczaj grzejnik na podczerwień to ultracienki panel grzewczy. Może być on zainstalowany na podłodze lub zamontowany na ścianie, oraz na suficie. Jak więc działają grzejniki panelowe na podczerwień i jak dzięki nim ogrzewa się pomieszczenie?

Ekologiczny i naturalny sposób ogrzewania

Ogrzewanie pomieszczeń podczerwienią, jest najbardziej ekologiczną i naturalną metodą ogrzewania. Podobną w działaniu do ciepła pochodzącego ze słońca. W ten sposób ogrzewane są przedmioty, a nie powietrze w pomieszczeniu.

Wszystkie inne metody ogrzewania (instalacje centralnego ogrzewania, grzejniki olejowe itp.) działają poprzez konwekcyjne ogrzewanie mas powietrza. Konwekcja zachodzi dzięki ruchowi mas powietrza, kiedy to ogrzane powietrze unosi się, a zimne (jeszcze nieogrzane) opada w kierunku urządzenia grzewczego, również odbierając z niego ciepło, a następnie unosi się do góry. W ten sposób masy powietrza krążą w pomieszczeniu.

W codziennym życiu, komfortowa temperatura powietrza potrzebna jest zazwyczaj, tylko w środkowych i dolnych partiach pomieszczenia. Panel na podczerwień nie ogrzewa przestrzeni wokół, urządzenie to przekazuje ciepło bezpośrednio do przedmiotów i powierzchni: podłogi, mebli. Ciepło jest bezpośrednio przekazywane z ogrzewanych przedmiotów do powietrza. Ogrzewanie pomieszczenia zaczyna się od dołu, natychmiast zapewniając komfortową temperaturę tam, gdzie mieszkańcy są najbardziej aktywni i obecni.

Jak działają panele na podczerwień? Zasada działania ogrzewania podczerwienią polega na tym, że ciepło przekazywane jest falami z urządzenia do zimniejszych rzeczy i powierzchni bezpośrednio, bez utraty ciepła w pustej przestrzeni. Jest to bezpośrednia droga przekazywania ciepła. Wiele zależy od cech różnych rzeczy, które mają pochłaniać ciepło i zapewniać jego dalsze przekazywanie. Większość materiałów stosowanych w pomieszczeniach (beton, metale, woda) posiada dużą zdolność do pochłaniania ciepła i wypromieniowywania go z powrotem do pomieszczenia, stając się tym samym źródłem ciepła.

Grzejnik na podczerwień rozprowadza ciepło do obiektów, które następnie przekazują ciepło. W ten sposób powietrze jest ogrzewane przez energię konwekcyjną, pochodzącą od nagrzanych obiektów. Dzięki temu użytkownik grzejnika na podczerwień zużywa mniej energii i szybciej odczuwa ciepło w porównaniu z innymi metodami ogrzewania, takimi jak grzejniki olejowe i konwekcyjne.

Technologia ogrzewania podczerwienią zapewnia maksymalną efektywność energetyczną – 100%, bez strat ciepła.

Długość fali podczerwieni

Istnieją panele podczerwieni krótkofalowej i długofalowej. Krótkofalowe stosowane są w dużych przedsiębiorstwach. Charakteryzują się one grzaniem powyżej 300 ºС.

W życiu codziennym, w domach mieszkalnych i biurach, częściej spotyka się panele podczerwieni emitujące fale długie. Takie fale są “łagodniejsze”, zapewniają komfortową temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych, co ma wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Główne zalety paneli na podczerwień

1. Oszczędność energii.

Niskie zużycie energii wynika z kilku powodów. Po pierwsze, nie występują straty energii na ogrzewanie powietrza. Po drugie, promieniowanie podczerwone, obniża ogólną temperaturę pomieszczenia o 3-5 ºС, co pozwala zaoszczędzić do 25% energii. To znaczy, że temperatura powietrza jest odczuwalna średnio o 5 stopni wyższa niż ta, którą wskazuje termometr. Jest to efekt ogrzewania przedmiotów i osób znajdujących się w pomieszczeniu.

Dodatkowo oszczędność energii elektrycznej i pieniędzy możemy uzyskać, dzięki inteligentnym modelom grzejników na podczerwień, monitorując statystyki i tworząc harmonogram pracy, regulując i utrzymując temperaturę grzania. Dzięki temu urządzenie pracuje tylko wtedy, gdy jest potrzebne, a zużytą energię elektryczną wykorzystuje ze 100% wydajnością.

Na przykład taki model inteligentnego grzejnika na podczerwień, można znaleźć w ofercie produktowej marki AENO. Technologia ogrzewania podczerwienią i inteligentne opcje, mogą obniżyć koszty energii elektrycznej nawet do 50% za sprawą grzejnika Premium Eko Smart marki AENO.

2. Nie wysusza powietrza i nie powoduje jego spalania.

Panele na podczerwień pozwalają utrzymać naturalny poziom wilgotności w pomieszczeniu. Zapewnia to delikatne ogrzewanie, które podgrzewa przedmioty, a nie powietrze.

3. Nie podnosi kurzu, gdyż nie występuje konwekcja.

Jest to istotne dla alergików, ponieważ kurz zawiera zazwyczaj elementy alergenów. Gdy aktywnie przemieszczają się w powietrzu, mogą dostać się do dróg oddechowych podczas wdychania, wpływając niekorzystnie na samopoczucie człowieka.

4. Pracuje cicho, bez hałasu.

Cicha praca, pozwala na zainstalowanie paneli na podczerwień w sypialni, by zapewnić komfortowy sen.

5. Pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka.

Istnieje opinia, że ciepło wytwarzane przez grzejniki na podczerwień wspomagają osobą cierpiącym na choroby stawów. Podczerwnień świetnie rozgrzewa ciało człowieka, w wyniku czego zmniejszają się i znikają stany zapalne i ból.

Promienie podczerwone (IR), stymulują i poprawiają krążenie krwi. Gdy długofalowe promienie podczerwone trafiają na skórę, jej receptory zostają pobudzone. Reaguje na nie podwzgórze i mięśnie gładkie naczyń rozluźniają się, w wyniku czego rozszerzają się.

Łatwa instalacja

Panele grzewcze na podczerwień, najlepiej zainstalować w taki sposób, aby przepływ fal podczerwieni nie napotykał na swojej drodze przeszkód. Najlepszym miejscem do instalacji to takie, które nie posiada w pobliżu mebli lub elementów wystroju wnętrza.

Z reguły instalacja paneli nie jest trudna, nie wymaga specjalnych umiejętności. Istnieje kilka rodzajów instalacji paneli na podczerwień:

– Instalacja na podłodze, na nóżkach lub kółkach

Jest to klasyczny sposób montażu grzejnika na podczerwień, najłatwiejsza i nie wymaga dodatkowych instalacji.

– Umieszczenie w niszach wewnętrznych

Do takiej instalacji stosuje się zwykle panele podczerwieni o długim wąskim kształcie, które montuje się u dołu ścian (na granicy z podłogą), pod parapetami, we wnękach itp.

– Na ścianie

Zazwyczaj takie panele montuje się w centralnej części ściany. Jednocześnie można je stosować nie tylko w suchych, mieszkalnych pomieszczeniach, ale także w lokalach użytkowych, np. magazynach – nawet o dużej wilgotności. Panele IR nie boją się dużej wilgotności powietrza, można je umieszczać nawet na otwartych tarasach itp.

– Na suficie

Montowane na systemach sufitów podwieszanych. Zapewnia to niezakłócony ruch strumieni promieniowania podczerwonego i równomierne rozprowadzanie ciepła.

Projekt funkcjonalny

Panele na podczerwień są wyjątkowo ultra cienkie. W zależności od rodzaju montażu, mogą być mocowane różnymi opcjami: stopki do montażu na podłodze, uchwyty do montażu na ścianie i specjalne łączniki do montażu na suficie.

Na przykład Grzejnik Premium Eko Smart marki AENO wykonany został z przyjaznego środowisku materiału: szkła hartowanego, nóżek i okuć z naturalnego aluminium. Model AENO, dostępny jest również w kolorze białym i czarnym, dzięki czemu będzie pasował do każdego wnętrza.

Podsumowanie

Panele na podczerwień są nowoczesnym systemem grzewczym, nowej generacji o oszczędnym zużyciu energii i wysokiej wydajności. Zapewniają bezpieczne i wygodne ogrzewanie domu lub biura przy minimalnych nakładach finansowych. Użytkownik nie napotka żadnych istotnych wad podczas instalacji i podczas korzystania z paneli, gdyż ich po prostu nie ma.

Na rynku istnieje szeroki wybór paneli na podczerwień. Każdy może wybrać opcję zgodną ze swoim życzeniem i potrzebami. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, może być grzejnik na podczerwień z kilkoma opcjami montażu. Taki inteligentny model oferuje na przykład marka AENO. Inteligentny pilot sprawia, że użytkowanie jest jeszcze wygodniejsze (zwłaszcza w przypadku montażu na ścianie lub suficie) – wszystkich ustawień można dokonać w aplikacji mobilnej na smartfonie: włączyć i wyłączyć grzejnik, ustawić temperaturę oraz stworzyć harmonogram pracy i wiele więcej. Aby dowiedzieć się więcej o Grzejniku AENO Premium Eko Smart, wejdź w link: https://seasonal.aeno.com/pl/heater

Chcesz KUPIĆ ten produkt?

Sprawdź listę sprzedawców w swoim kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like