W nowoczesnej kuchni piekarnik, jest nieodzownym urządzeniem kuchennym. Rewelacyjny piekarnik umożliwia wykonanie niesamowitego wachlarza potraw. W piekarniku można przyrządzić domową pizzę, indyka lub kurczaka, ciasto czy ciasteczka. Na półkach sklepowych i w katalogach marketów internetowych, można znaleźć szeroki wybór piekarników rozmaitych marek.
To jak właściwie kupić piekarnik? Jakie są rodzaje piekarników i czym się różnią? Jaki piekarnik wybrać do kuchni w domu? W tym artykule znajdziesz kompleksowy poradnik zakupu piekarnika.
Rodzaje piekarników
Przed zakupem, określ typ piekarnika, którego potrzebujesz, co może nie być tak proste, jak się wydaje. Na przykład, może to być piec, który łączy płytę grzewczą z piekarnikiem, wbudowany lub а oddzielny model piekarnika. Panel sterowania z niezbędnymi funkcjami znajduje się zazwyczaj na przedniej stronie piekarnika. Główna różnica pomiędzy piekarnikami, polega na sposobie ich podłączenia i ogrzewania: przy użyciu energii elektrycznej lub gazu. W zależności od rodzaju instalacji, dostępne są piekarniki oddzielne i wbudowane.
Piekarnik elektryczny a gazowy
Piekarniki elektryczne, są bardziej nowoczesne i technologiczne, bezpieczne w użytkowaniu, funkcjonalne i posiadają możliwość różnych trybów sterowania. Piekarniki gazowe natomiast są tańsze i uważane za trwałe, ale dysponują jedynie mechanicznym sterowaniem, oraz wprowadzają ryzyko pożaru i wycieku gazu. Jakie są zalety i wady powyższych typów piekarników?
Elektryczne piekarniki
Przede wszystkim piekarniki elektryczne nadają się do mieszkań i domów, w których nie znajdziemy podłączenia do gazu sieciowego. Jest to najlepsza opcja, do wiejskich domków lub oddzielnych pomieszczeń, które nie posiadają odpowiednio wyposażonej kuchni. Z reguły w podstawowej konfiguracji, piekarniki elektryczne wyposażane są w termostat, który utrzymuje temperaturę na tym samym poziomie. Istnieją modele z zegarem, oraz wstępnie zainstalowanymi programami. Zazwyczaj we wnętrzu, znajduje się kilka poziomów do umieszczenia blachy z naczyniami. Dzięki temu można wybrać optymalne miejsce, dla poszczególnych produktów. Potrawy są smażone i pieczone równomiernie.
Gazowe piekarniki
Piekarniki gazowe sprawdzają się w mieszkaniach i domach, w których istnieje sieć gazowa. Palniki znajdują się w dolnej części piekarnika. W związku z tym potrawy są podgrzewane od dołu. Może to powodować nierównomierne gotowanie i przypalanie się potraw. Zazwyczaj piekarniki gazowe mają bardzo ograniczoną funkcjonalność sterowania: zapłon i wybór intensywności dostarczania gazu i ciepła. Nowoczesne modele posiadają dodatkowy system kontroli gazu, który zapobiega wyciekowi gazu, gdy płomień zgaśnie.
Wady i zalety
Piekarnik elektryczny | Piekarnik gazowy | |
Zalety | + Ekonomiczny (minimalna klasa efektywności energetycznej A) | + Niski koszt |
+ Zaawansowana funkcjonalność (zegar, różne opcje temperatury, programy wstępne) | + Łatwość użytkowania | |
+ Jakość gotowania (wiele elementów grzewczych, gwarantuje lepszą jakość gotowania) | + Wytrzymałość | |
+ Bezpieczeństwo (brak otwartego płomienia i możliwości zapłonu; brak wycieku gazu) | ||
Wady | – Może nie działać, w przypadku przerwy w dostawie prądu | – Wyłącznie sterowanie mechaniczne |
– Brak dodatkowych opcji (zegar, programy wstępne) | ||
– Dostarczanie ciepła tylko od dołu, istnieje możliwość przypalenia potraw | ||
– Ryzyko wycieku gazu | ||
– Ryzyko pożaru |
Elektryczne piekarniki: typy i funkcje
Istnieją dwa główne rodzaje piekarników elektrycznych: standardowe i konwekcyjne.
Standardowe elektryczne typy piekarników, pracują z emitowanym ciepłem do przyrządzania potraw. Piekarniki elektryczne konwekcyjne, działają w oparciu o podgrzane powietrze, które przechodzi przez żywność ze wszystkich stron, aby przyrządzić ją równomiernie.
Z reguły piece elektryczne typu konwekcyjnego, są droższe od innych. Jest to uzasadnione lepszym pieczeniem przyrządzanych potraw, zarówno mięs i ciast.
Piekarniki do zabudowy: rodzaje i specyfika
Zaletą urządzeń do zabudowy, jest możliwość dopasowania go do wnętrza. Modele tego typu poprzez swoją konstrukcję, możemy wbudować w meble kuchenne.
Wbudowany pojedynczy piekarnik | Wbudowany piekarnik podwójny |
Piekarnik pojedynczy do zabudowy, jest popularnym i poszukiwanym modelem piekarnika. Taki sprzęt AGD, można umieścić adaptacyjnie pod blatem lub powyżej niego, na wysokości oczu. Są to modele dość kompaktowe. Ale też o ograniczonej pojemności. Jeśli mieszkasz solo lub nie gotujesz często, to ten model będzie dla Ciebie idealny, ponieważ można go dopasować do wnętrza kuchni. | Wbudowany podwójny piekarnik, to idealne rozwiązanie dla dużych rodzin lub profesjonalnych szefów kuchni, którzy przygotowują wiele różnych potraw. Dwie sekcje umożliwiają grillowanie w górnym piekarniku, podczas gdy w dolnym gotujesz coś innego. Tego typu urządzenie zajmuje więcej miejsca, choć jest wbudowane we wnętrze. Ponadto, model ten ma zwiększoną pojemność. |
Lista kontrolna, aby wybrać piekarnik
Dokonanie właściwego wyboru, wśród szerokiej gamy piekarników jest naprawdę trudne. Czym różnią się piekarniki tego samego typu? Jak wybrać dobry piekarnik? Na co zwrócić uwagę przy zakupie piekarnika? Na jakie cechy i specyfikacje zwracać baczną uwagę przy wyborze piekarnika?
Sprawdź i zapamiętaj przewodnik zakupu piekarnika elektrycznego. Przeczytaj i zapisz przegląd z listą kontrolną, kluczowych cech decydujących o wyborze dobrego piekarnika!
Wymiary i pojemność
Na rynku występują różne wielkości piekarników. Szerokość może wynosić od 45 do 90 cm, wysokość może sięgać 110 cm, głębokość to 35-70 cm. Z reguły im większy piekarnik, tym większa jego pojemność. Na przykład wymiary piekarnika elektrycznego EO1 AENO 38 x 53 x 30 cm o pojemności 30 litrów – zmieścisz w środku pizzę, o średnicy do 32 cm.
Przy wyborze piekarnika musisz kierować się swoim wnętrzem i potrzebą. Jeśli masz dużą rodzinę i dużo pieczesz w piekarniku, to lepiej poszukać urządzenia o zwiększonej pojemności. Jeśli mieszkasz sam w miejskiej kawalerce i używasz piekarnika kilka razy w miesiącu, to możesz spróbować zmieścić we wnętrzu mieszkania najmniejszy piekarnik.
Typ grilla
Piekarniki elektryczne wyposażone są w jeden z dwóch rodzajów grilli: elektryczny lub na podczerwień. Urządzenie z grillem na podczerwień, szybciej się nagrzewa i szybko stygnie, dlatego uważane jest za najbardziej bezpieczne, ekonomiczne urządzenie.
Tryb nagrzewania
Główne rodzaje ogrzewania, z jakimi pracują piekarniki: ogrzewanie dolne, ogrzewanie górne, ogrzewanie intensywne, grill, konwekcja.
Piekarnik elektryczny EO1 AENO – pracuje z 6 trybami grzania, aby uzyskać najlepsze doświadczenia kulinarne. Pełny pakiet funkcji grzewczych, obejmuje różne kombinacje: ogrzewanie górne, ogrzewanie dolne, ogrzewanie górne i dolne, ogrzewanie górne i dolne z konwekcją, ogrzewanie górne i dolne z grillem, ogrzewanie górne i dolne z konwekcją i grillem.
Nowoczesne modele, takie jak piekarnik elektryczny EO1 AENO, umożliwiają korzystanie zarówno z trybu grillowego, jak i konwekcyjnego, w zależności od potrzeb. W trybie grillowym można przyrządzić pyszne i soczyste filety z ryb i kurczaka, steki bez użycia oleju. Tryb konwekcji, poprzez cyrkulację ogrzanego powietrza zapewni równomierne smażenie ze wszystkich stron i wewnątrz bez ryzyka przypalenia brzegów.
Klasa energetyczna
Najbardziej ekonomiczne urządzenia to A, A+, A++. Pobór mocy będzie zależał od posiadanego modelu.
Maksymalna temperatura
Różne potrawy, są przyrządzane w odmiennych temperaturach, dlatego ważne jest, aby posiadać szeroki zakres ustawień. Średnio zakres temperatur w nowoczesnych urządzeniach, może wynosić od 10 °C do 500 °C. Wiele potraw mięsnych jest przygotowywanych w temperaturze 180-220 °C. Dlatego 220 stopni, jest minimalną górną granicą możliwej maksymalnej temperatury. Piekarnik elektryczny EO1 AENO, umożliwia ustawienie temperatury w zakresie od 38 °C do 230 °C. Jest to wystarczająca wartość do komfortowego użytkowania w domu.
Projekt funkcjonalny
Funkcjonalny projekt, jest ważną opcją zakupu. Istnieją dwa rodzaje drzwi piekarnika: przesuwne i składane. Drzwi odsuwane, są uważane za bezpieczniejsze, ponieważ zmniejszają ryzyko poparzeń i wygodniejsze jest ich uchylanie. Mechanizm drzwi na zawiasach, może być skierowany z dołu do góry lub z góry na dół.
Warto również zwrócić uwagę, na prowadnice do montażu blachy do pieczenia. Wygodniej jest używać tych, które są wysunięte do przodu, jednocześnie z blachą do pieczenia, przy czym jest ona mocno przymocowana, a konstrukcja przesuwa się dość łatwo.
Ważną kwestią jest oświetlenie. Najlepiej wybrać model wyposażony, w wysokiej jakości światło. Takie rozwiązanie uwolni Cię, od konieczności częstego zaglądania do piekarnika. I pozwoli Ci nie odbiegać od prawidłowej techniki pieczeniam za każdym razem, gdy otworzysz drzwi, aby sprawdzić przebieg gotowania.
Na przykład model piekarnika AENO, zapewnia zarówno podświetlenie ekranu dotykowego panelu sterowania i oświetlenie wewnątrz.
Typ sterowania
Sterowanie mechaniczne to najprostszy typ. Nie zapewnia ono wstępnie zainstalowanych programów. Z reguły jest to pokrętło (obrotnica) do zapłonu i wyboru temperatury. Cechuje się łatwością obsługi i odpornością na spadki napięcia, ale brakuje mu dodatkowych opcji i możliwości szczegółowych ustawień użytkownika.
Sterowanie elektroniczne, przeciwnie, charakteryzuje się różnorodnością trybów, funkcji, możliwością ustawienia dokładnej temperatury i czasu. Może być realizowane, jako pokrętła, przyciski, wyświetlacz cyfrowy z wyświetlaniem danych.
Sterowanie dotykowe, pod względem funkcjonalności, jest podobne do sterowania typu elektronicznego. Istnieją opcje ustawienia temperatury, czasomierza, zaprogramowanych trybów. Ten typ piekarnika, umożliwia ustawienie wszystkich wymienionych parametrów, za pomocą dotykowego wyświetlacza. Modele bez przycisków, gwarantują łatwiejsze dbanie o urządzenie kuchenne. Nadmiar kurzu nie gromadzi się nigdzie, wystarczy przetrzeć płaską powierzchnię, aby uzyskać całkowitą czystość.
Piekarnik elektryczny EO1 AENO, posiada intuicyjne sterowanie z panelu dotykowego. Użytkownik może wykonać zaledwie kilka ruchów, aby wybrać tryb gotowania lub niestandardowe ustawienia. Stylowy, podświetlany wyświetlacz, pokazuje wybrany program automatyczny, temperaturę i czas gotowania.
Tryby pracy
Istnieją 2 główne rodzaje programów gotowania: ustawienia automatyczne i własne.
Tryb automatyczny, upraszcza przygotowanie popularnych potraw: samoczynnie ustawia parametry. Liczba opcji jest różna. Model piekarnika AENO jest wyposażony w 8 wstępnie zainstalowanych programów automatycznych, do gotowania różnych rodzajów żywności: chleb, placek, pizza, ciastka, stek, kurczak, tryb wyboru i rozmrażanie.
Tryb ustawień użytkownika, wymaga samodzielnego ustawienia wszystkich warunków gotowania, w zależności od możliwości danego modelu piekarnika: temperatury, czasu, intensywności dostarczania ciepła. Przy sterowaniu mechanicznym z reguły można ustawić tylko temperaturę i rodzaj dostarczanego ciepła. Przy sterowaniu elektronicznym, dotykowym i typu smart, wynik można łatwo zapisać w pamięci urządzenia. Ustawienia te można szybko aktywować, przy następnym gotowaniu.
Opcja samoczyszczenia
Niektóre zaawansowane modele piekarników, posiadają przyjazny dla użytkownika tryb samoczyszczenia. Aby rozpocząć, wystarczy wybrać odpowiedni tryb. Taki automatyczny cykl, czyści piekarnik za pomocą wysokiej temperatury. Opcja samoczyszczenia ułatwia konserwację urządzeń kuchennych i uwalnia użytkownika od ręcznego sprzątania.
Gwarancja
Sprawdź długość okresu gwarancyjnego, dla wybranego modelu piekarnika. Różni się on w zależności od producenta. Najczęściej gwarancja udzielana jest na 1 rok. Marka AENO udziela okresu gwarancji do 2 lat (24 miesięcy) na wszystkie kategorie produktów, w tym modele piekarników.
Aby dowiedzieć się więcej o funkcjach stylowego i funkcjonalnego piekarnika AENO, odwiedź sekcję Kuchnia.
Chcesz KUPIĆ ten produkt?
Sprawdź listę sprzedawców w swoim kraju.