Czy warto kupić robota sprzątającego – wady i zalety odkurzaczy robotów w mieszkaniu

Total
0
Shares

Czy warto kupić robota sprzątającego?

Odkurzacz sprzątający typu robot – czy warto go kupić? Zalety i wady odkurzaczy sprzątających. Postanowiliśmy zbadać to zagadnienie i na podstawie własnych doświadczeń, stworzyć odpowiedzi. Poniżej możesz zapoznać się z wynikami analizy. Dzięki niej podejmiesz mądrą decyzję! Na początek zaś podzielimy się wadami i zaletami, a także informacjami o tym, dlaczego potrzebujesz odkurzacza robota.

Zalety odkurzacza sprzątającego typu robot

Najważniejsze plusy:
Nie męczysz się, nie tracisz swojego cennego czasu. Zajmujesz się innymi sprawami, podczas gdy Twój robot odkurzacz pracuje: zbierając kurz, śmieci, oraz inne zabrudzenia. Możesz wyjść na spacer z psem, obejrzeć ulubiony program telewizyjny, posiedzieć przy komputerze, wypić piwo z przyjaciółmi lub zrobić cokolwiek innego.

Sprzątanie zniknie z Twojej listy obowiązków domowych. Piękne, prawda? Zwłaszcza jeśli za tym wszystkim stoi porządna aplikacja mobilna. Dzięki niej możesz ustawić harmonogram sprzątania lub sterować robotem zdalnie. Aby uruchomić odkurzacz robotyczny, nie musisz być obecny w domu. Test AENO RC2 pozwolił nam doświadczyć jedną z najlepszych i najbardziej przyjaznych aplikacji, która jest dedykowana robotom sprzątającym.

Sporo osób sceptycznie podchodzi do tego typu urządzeń, twierdząc, że dokładność sprzątania nie jest porównywalna z potężnymi klasycznymi odkurzaczami. Jest w tym trochę prawdy, nie zamierzamy Was oszukiwać, ale zwróćcie uwagę na jeden szczegół.

Sprzątanie odkurzaczem robotycznym trwa zazwyczaj dłużej niż odkurzaczem ręcznym wyposażonym w tradycyjny worek. Nawet jeśli siła ssania jest słabsza, robot rekompensuje ją dłuższym czasem sprzątania. Z kolei w rankingach odkurzaczy robotycznych, na liście znajdują się urządzenia, które skutecznie zbierają kurz z podłogi, bez długiego czasu pracy.

Odkurzacze sprzątające typu robot, nie rysują podłóg. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nie niszczyć podłogi. W tym względzie przewyższają tradycyjne modele.
Jeśli obawiasz się skomplikowanego sterowania tego rodzaju nowoczesnym odkurzaczem, nie musisz się o nic martwić. Odkurzacze robotyczne zazwyczaj steruje się zdalnie – poprzez specjalną aplikację lub inne rozwiązania – niewielki pilot lub fizyczne przyciski umieszczone na korpusie urządzenia. Wiele zależy od funkcjonalności konkretnego modelu, jednak producenci starają się, aby urządzenia tego typu, były jak najwygodniejsze w obsłudze.

Odkurzacze robotyczne zazwyczaj pracują cicho. Porównując tego typu urządzenie z tradycyjnym modelem, widzę bardzo dużą różnicę. Chyba każdy z nas czasem słyszy, jak któryś z sąsiadów odkurza. Hałas, jaki powstaje podczas pracy, jest problemem klasycznych konstrukcji, natomiast tutaj nie ma takiego problemu: hałas został świetnie wytłumiony, oraz jest równomierny.

Wysokiej klasy model, powinien być w stanie skutecznie odkurzyć wszystkie powierzchnie, zwłaszcza podłogi (parkiet, laminat, kafelki, płytki) oraz mieć funkcję czyszczenia na mokro. Jeśli kupimy odkurzacz niskiej jakości, taki model może nie poradzić sobie z “miękkimi” powierzchniami np. dywany i wykładziny. Jest to jedna z cech, która może być zarówno zaletą, jak i wadą, zależnie od klasy odkurzacza. Test AENO RC1 pokazał mi, że mocno zabrudzony dywan, z dużą ilością włosów, a nawet leżących na nim monet, nie zawsze jest przeszkodą. Jednak taka wydajność, wymaga większych nakładów finansowych, które trzeba przeznaczyć na skutecznego robota sprzątającego.

Urządzenie robot, jest stosunkowo niewielkie i lekkie. Nie ma problemów z jego lokalizacją, czy przechowywaniem. Mój odkurzacz z workiem, nadal siedzi w kącie jednego z pokoi, ponieważ nie mam odpowiedniego miejsca, gdzie mogę go przechowywać. Zresztą nawet stacje ładowania robotów, są coraz mniejsze, dzięki temu nie jest trudno, aby urządzenie podjechało pod rampę takiej stacji bazowej.

W sklepach znajdziesz również roboty sprzątające, przeznaczone do zadań specjalnych. Istnieją specjalnie zaprojektowane modele, dla właścicieli zwierząt domowych lub osób z problemami alergicznymi. Równie powszechne są mopy robotyczne, czyli urządzenia hybrydowe 2 w 1, które łączą w sobie wiele zastosowań. Mycie podłóg nie zawsze wychodzi idealnie, choć producenci projektują różne kombinacje. Jednak do codziennego odświeżenia podłogi, modele dostępne na rynku, w zupełności wystarczają, co jest ich dodatkowym atutem.

Jak widać, zalet jest sporo, a wiele z nich to unikalne cechy robotów sprzątających. To przemawia za zakupem odkurzacza-robota, ale. przejdźmy do wad.

Wady odkurzacza robotycznego

Jak już wspomnieliśmy, wiele zależy od konkretnego modelu. Niektóre roboty odkurzające, zwłaszcza te tanie, nie są zbyt dokładne i np. często gubią się w pomieszczeniu, omijają pewne obszary, blokują się przed drobnymi przeszkodami, wpadają na meble lub nie docierają na dywan. Zaś gdy już na nim wylądują, nie radzą sobie z efektywnym odkurzaniem, bardziej wymagającej powierzchni.

Bardziej niezaprzeczalną wadą jest cena. Najprostsze odkurzacze roboty kosztują od 90 do 120 dolarów, takie modele rzadko są w stanie w jakimkolwiek stopniu zastąpić tradycyjny odkurzacz (nawet na małej powierzchni). Bardziej przypominają gadżety niż pełnoprawne odkurzacze. Niestety, zakup modelu, o większym potencjale wymaga zwykle sporej inwestycji, która wynosi nawet ponad 400-700 dolarów.

Oczywiście odkurzacze sprzątające, są odkurzaczami bezprzewodowymi. To zaś, również prowadzi do pewnych problemów. Nie chodzi tylko o ograniczony czas pracy, ale przede wszystkim o żywotność baterii. Nawet w markowym sprzęcie, bateria z czasem może działać coraz gorzej, aż w końcu nadaje się do wymiany. Znam przypadki darmowej wymiany baterii w urządzeniu (po 2 latach), ale to wciąż rzadkość.

Wiele osób błędnie zakłada, że taki odkurzacz zrobi wszystko sam. Owszem, gdy odkurzacz zacznie odkurzać, często nie wymaga pomocy ze strony użytkownika. Ale zanim odkurzy, warto ułatwić mu pracę, np. uporządkować przewody. To wymaga czasu i wysiłku.

Rodzaje odkurzaczy robotycznych

Istnieją tylko trzy podstawowe rodzaje odkurzaczy typu robot. Z zewnątrz są one do siebie podobne, jednak pod względem funkcjonalności nieco różniące się od siebie.
Rodzaje robotów odkurzających:
1) Roboty odkurzające na sucho.
2) Roboty odkurzające – myjące.
3) Roboty odkurzające do sprzątania mieszanego

Czy warto kupić odkurzacz typu robot – ostateczny werdykt

Odpowiadając na pytanie: czy odkurzacz typu robot, jest niezbędny (w domu lub małym mieszkaniu), Bezapelacyjnie tak! Sprząta sam, oszczędzając Twój czas i wysiłek. Pracuje cicho, zwykle posiada łatwą w obsłudze aplikację i może zapewnić Ci dodatkowe funkcje (jak mycie podłóg). W dodatku zajmuje bardzo mało miejsca.

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy kupić robota odkurzającego, zależy głównie od: wielkości powierzchni pomieszczenia i układu, oraz tego, co znajduje się na podłodze, a także istotną kwestią są Twoje wymagania. Odkurzacz robot, prawdopodobnie będzie musiał pracować z większą trudnością, jeśli powierzchnia została gęściej zagospodarowana.

Ponadto przy wyborze modelu – liczy się klasa sprzętu. Jedna maszyna odkurzająca może okazać się do niczego, natomiast inny model okaże się najlepszą inwestycją, jakiej dokonałeś na przestrzeni lat.

Chcesz KUPIĆ ten produkt?

Sprawdź listę sprzedawców w swoim kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like