Główne typy blenderów

Total
0
Shares

Blender jest niezbędny do przygotowania wielu różnych potraw, o każdej porze roku np. od koktajli latem do zupy zimą. Urządzenie pozwala z łatwością przygotować ciasto na ciastka, mięso mielone, tłuczone ziemniaki i koktajle. Może całkowicie zastąpić pełnowartościowy robot kuchenny, dzięki ogromnej liczbie różnych ostrzy i dodatkowych akcesoriów. Nie zaskoczysz nikogo, mając w kuchni blender. Jednak przy całej pozornej prostocie działania, często nie jest jasne, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Marki oferują różnorodne blendery, o wszelakiej mechanice, funkcjonalności i wyglądzie. Jakie są więc rodzaje blenderów? Jakie są zalety poszczególnych modeli? Który blender jest najlepszy do pożądanych funkcji lub pracy z konkretnymi produktami?

Blendery zanurzeniowe i dzbankowe, mają różne konstrukcje. Oba modele mają swoje zalety estetyczne i funkcjonalne. Innym sposobem klasyfikacji jest rozróżnienie na blendery osobiste i modele łączone.

Blendery zanurzeniowe

Blender zanurzeniowy jest najbardziej kompaktowym modelem. Urządzenie również nazywane jest ręcznym lub kijowym blenderem. Gadżet zbudowany jest z długiego ramienia, z wbudowanym silnikiem w środku, posiada przyciski do sterowania na zewnątrz. Do podstawy zamocowana jest część zanurzeniowa z ostrzami umieszczonymi na końcu.

Tego typu urządzenie może być sprzedawane z pojemnikiem lub bez niego. Nasadki do blendera mogą służyć do siekania, ubijania i mieszania składników. W standardowym zestawie znajdują się: nóżka blendera z ostrzami na końcu, trzepaczka do ubijania, hak lub trzepaczka w kształcie litery S.

Obudowa blendera zanurzeniowego, może być wykonana w plastiku lub stali. Ostrza zazwyczaj są wykonane ze stali nierdzewnej, ale istnieją również plastikowe nasadki z metalowymi ostrzami. Pojemnik do zanurzania, jeśli jest w pudełku – jest wykonany z tworzywa sztucznego lub ze szkła.

Ten typ blendera jest odpowiedni do przygotowywania puree i koktajli, ugniatania ciasta, a także może służyć do robienia koktajli mlecznych. Jest to najbardziej poręczny, przenośny model, ponieważ można z jego pomocą gotować w prawie każdym pojemniku i miejscu. Jednak minusem mogą być rozpryski, które mogą latać po całej kuchni, jeśli gotujesz bez pokrywki.

Należy pamiętać, że podczas użytkowania, urządzenie musi być stale trzymane w dłoni. W przypadku długiej pracy urządzenia, użytkownik nie powinien się obawiać – wiele marek zapewnia ochronę silnika, przed przegrzaniem. Dlatego urządzenie powinno wytrzymać wszystkie deklarowane prędkości.

Ważną cechą urządzenia jest liczba prędkości, z jaką może pracować blender zanurzeniowy. Mogą to być prędkości od 2 do 20. Podstawowa zasada brzmi: im więcej, tym lepiej. Wybór pomiędzy różnymi zakresami prędkości, daje więcej możliwości podczas przygotowywania potraw, o różnych teksturach. Dlatego, zaleca się używać różnych intensywności np. do zagniatania ciasta, ubijania śmietany na bezie czy robienia kremów.

Niektóre modele obsługują również tryb Turbo, aby zwiększyć prędkość na żądanie. Taki tryb jest ważny, aby uzyskać najbardziej płynną konsystencję.

Blendery kielichowy

Blender kielichowy, znany również jako blender stojący i nablatowy, to słoik na podstawie silnika z panelem sterującym. Tego typu urządzenie nadaje się do robienia koktajli, shake’ów, ciasta na naleśniki, jedzenia dla dzieci i zup, kremów lub przecierów. Przy odpowiedniej mocy może również kruszyć lód.

Pojemnik takiego blendera zawsze posiada nasadkę, która rozwiązuje problem chlapania podczas pracy.

Urządzenie tego typu instaluje się na poziomej powierzchni stołu kuchennego. Użytkownik nie musi stale kontrolować, oraz trzymać w rękach urządzenie . Wystarczy załadować produkty do kielicha, zamknąć pokrywę i nacisnąć przycisk “Start”. W czasie pracy blendera można się zrelaksować i przygotować coś innego.

Część nowoczesnych modeli, posiada zaprogramowane ustawienia z ustalonym czasem i prędkością, w zależności od użytych produktów do gotowania: puree, koktajl lub ciasto. Marka AENO oferuje modele z różną liczbą automatycznych trybów, zaprogramowanych dla każdego rodzaju produktu i tekstury składników: mleko, zupa, koktajle, warzywa itp. Ponadto blendery AENO umożliwiają nie tylko mielenie, ale także gotowanie różnych potraw, jak w zwykłym rondlu – w trybie gotowania. Wystarczy załadować produkty do kielicha, wybrać program, nacisnąć przycisk “Start” i poczekać, aż wszystko będzie gotowe. Panel sterowania został umieszczony na dotykowym ekranie, który jest intuicyjny – cyfrowy wyświetlacz pokazuje wszystkie niezbędne informacje: temperaturę, czas gotowania i wybrany tryb. Kolejną wygodną opcją, którą oferuje marka AENO, jest czasomierz z opóźnionym startem: aby go użyć, należy napełnić kielich, wybrać program i ustawić czas, o który chcemy opóźnić rozpoczęcie pracy.

Minimalna moc dla normalnej pracy blendera stojącego wynosi od 600 W. Ale, na przykład, tylko mocniejsze modele mogą pochwalić się zdolnością do kruszenia lodu – od 750 W. W tym przypadku konieczne jest określenie tej opcji przez markę. Do takich celów oferowane mogą być dodatkowe cechy konstrukcyjne urządzeń. Tak więc, blendery AENO o mocy 800 W, posiadają również specjalne ząbki, które służą do kruszenia lodu. Dzięki temu do kielicha, można załadować na przykład zamrożone jagody, co znacznie oszczędza czas na gotowaniu.

Jeśli blender dzbankowy posiada odpowiednią moc, wysokiej jakości noże o dużej prędkości obrotowej, wówczas urządzenie sprosta również zadaniu siekania mięsa. Zdecydowanie nadadzą się do tego modele z oferty marki AENO wyposażone w 8 noży ze stali nierdzewnej oraz prędkość obrotową do 28 000 obr.

Ważną, choć nie najbardziej oczywistą, cechą blenderów stojących jest bezpieczeństwo. To może być istotne, jeśli masz dzieci. Noże blendera znajdują się wewnątrz, na samym dnie słoika i niezwykle trudno jest przypadkowo dostać się do nich podczas pracy.

W przypadku przegrzania się silnika, marki przewidziały opcję ochronną, która automatycznie wyłącza urządzenie. Co więcej, na przykład blender marki AENO wyłączy się również po zdjęciu go z podstawy, oraz po otwarciu pokrywy.

Materiał, z którego wykonany został kielich, również ma znaczenie – może to być plastik lub szkło. Oczywiście szklane kielichy, są bardziej ekologiczne, trwalsze i bezpieczniejsze od plastikowych. Szkło żaroodporne nie wydziela szkodliwych substancji podczas gotowania.

Kształt kielicha w formie dzbanka sprawia, że można wygodnie przelewać gotowe mieszanki z blendera do naczyń w celu ich podania. Mniej znaną subtelnością jest to, że kluczowym kryterium wyboru blendera stacjonarnego jest właśnie objętość słoika, która może być różna, dla poszczególnych modeli. Im jest ona większa, tym większy komfort użytkowania. Przeciętnie jest to 1,2 – 1,4 litra. W modelach blenderów stojących marki AENO objętość szklanego kielicha wynosi 1,75 litra, co pozwala na natychmiastowe gotowanie, nawet dla dużej rodziny.

Dodatkowo, wiele marek zapewnia w swoich modelach oddzielny tryb samoczyszczenia. Po użyciu blendera należy wlać wodę do misy, dodać trochę roztworu czyszczącego, wybrać tryb samoczyszczenia i uruchomić go. Blendery AENO również mają zaimplementowaną tę funkcję.

Modele łączone

Modele łączone, mają wszelkie szanse zastąpić potężnego robota kuchennego, pod względem funkcjonalności. Kluczową cechą takich urządzeń jest połączenie funkcji zanurzeniowych i blendera dzbankowego. W zestawie znajduje się blender zanurzeniowy z kompletem noży i ostrzy, jeszcze jeden pojemnik, a także dodatkowe akcesoria: trzepaczka do ubijania, hak do ciasta i inne. Ponadto w pakiecie może znaleźć się “shaker” – szklanka na podstawie roboczej z silnikiem, jak w blenderze stojącym.

Istnieją również specyficzne rodzaje blenderów: blendery do soków, blendery do gotowania na parze oraz blendery do zup. Urządzenia różnią się od siebie tym, że oprócz mielenia, są w stanie, od razu przygotować konkretne posiłki.

Blender osobisty

Blender osobisty to blender kompaktowy. Może to być blender zanurzeniowy z pojemnikiem, coś podobnego do shakera lub mini blender stojący. Takie urządzenie przygotowuje 1-2 porcje na raz. Kielich zazwyczaj ma pokrywę, która jest łatwa w transporcie. To wygodne rozwiązanie w przypadku żywienia sportowego oraz przy wyjazdach służbowych.

Jaki rodzaj blendera wybrać

Jak więc dokonać dobrego wyboru wśród różnorodnych blenderów dostępnych na rynku? Ważne jest, aby zwrócić uwagę na swoje potrzeby i prośby: co planujesz gotować? Czy potrzebujesz dodatkowych funkcji i trybów automatycznych? Rodzaj blendera powinien być wybrany na podstawie funkcjonalności wymaganej od urządzenia.

Jeśli urządzenie jest wybierane tylko jako bardziej zaawansowany zamiennik miksera, to sprawdzi się blender zanurzeniowy. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli planujesz często robić mięso mielone – potrzebujesz blendera z osobną misą i możliwością wyboru różnych noży do zamontowania w środku, który dobrze spełni swoje zadanie. Jednocześnie pamiętaj, że koszt urządzenia zależy od jego mocy i liczby przełączanych ostrzy. Jak wspomniano powyżej, większa moc jest przydatna do obróbki mięsa lub twardych warzyw, orzechów. Określ rodzaje ostrzy, których potrzebujesz w zależności od rodzaju potraw: do koreańskiej marchewki potrzebujesz tarki, do przygotowania składników do sałatek – kostki.

Najlepszą opcją do robienia koktajli i jogurtów, płatków śniadaniowych i zup jest blender dzbankowy. Jeśli weźmiemy pod uwagę mocne modele z dużą prędkością obrotów noży, to poradzą sobie również z siekaniem mięsa na mielonkę. A jeśli starasz się prowadzić zdrowy tryb życia i dbać o prawidłowe odżywianie, oraz wysoka aktywność wiele dla Ciebie znaczy, aby odnosić sukcesy w pracy i w domu, to najlepszym rozwiązaniem będzie blender dzbankowy z dodatkowymi opcjami. Dzięki niemu szybko przygotujesz kaszę lub zupę: jedno urządzenie zmieli składniki i je ugotuje. Wystarczy załadować produkt, wybrać tryb i dalej zajmować się swoimi sprawami, nie rozpraszając się przez dłuższy czas rutyną. To najlepsza opcja do robienia smoothies, jogurtów, płatków śniadaniowych i zup. Natomiast jeśli ważny jest dla Ciebie pełny cykl, to lepiej zwrócić uwagę na modele z opcją trybu gotowania, jak AENO. Więcej o możliwościach blenderów marki AENO można dowiedzieć się pod linkiem: https://aeno.com/pl/category/kitchen#Blenders

Chcesz KUPIĆ ten produkt?

Sprawdź listę sprzedawców w swoim kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like