Czym jest Internet Rzeczy

Total
0
Shares

Według badań Analitycznych IoT, na przełomie 2021 – 2022 roku, na świecie funkcjonowało już 12,2 mld urządzeń IoT, tymczasem ich liczba wzrosła w ciągu roku o 8%. Internet Rzeczy, to nie tylko inteligentne urządzenia domowe, z możliwością zdalnego sterowania, poprzez aplikację na smartfona i za pomocą asystentów głosowych, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Technologia IoT znajduje zastosowanie, również w handlu detalicznym, logistyce i transporcie, systemach nawigacji drogowej, medycynie, budownictwie, a nawet w rolnictwie do monitorowania warunków glebowych i wilgotnościowych. Internet Rzeczy, stał się częścią naszego codziennego życia. Chcesz wiedzieć, czym jest IoT, jak działa i dlaczego czyni nasze życie wygodniejszym?

Czym jest Internet Rzeczy, w prostych słowach?

Pojęcie “Internet Rzeczy” (w skrócie IoT) jest systemem połączonych ze sobą urządzeń, podłączonych do Internetu, wchodzących w interakcje poprzez wymianę informacji, za pośrednictwem sieci, bez potrzeby kontaktu człowieka z komputerem lub innymi osobami.

Internet Rzeczy, obejmuje urządzenia fizyczne (“rzeczy”), specjalne oprogramowanie, technologie, protokoły i sposoby łączenia się z siecią, odbierane i przesyłane dane (big data), które można gromadzić, analizować i wykorzystywać do usprawniania działań. IoT jest zwykle podzielony na konsumencki IoT i przemysłowy IoT. Branża Smart Home (inteligentny dom), jest ściśle związana z konsumenckim IoT.

W jaki sposób działa Internet Rzeczy?

Ekosystem IoT, jest zbudowany z inteligentnych urządzeń podłączonych do Internetu, które wykorzystują wbudowane elementy (procesory i czujniki) do przechwytywania, gromadzenia i pracy ze wskaźnikami środowiska zewnętrznego. Urządzenia IoT, wymieniają zebrane dane z czujników łącząc się z hubem, z którego informacje są wysyłane bezpośrednio do magazynu, w chmurze lub przetwarzane i analizowane na miejscu. Takie inteligentne urządzenia wykonują większość swoich funkcji, bez bezpośredniej interwencji człowieka po tym, jak zostaną skonfigurowane na podstawie informacji, które otrzymują od siebie nawzajem. W takim przypadku użytkownik posiada dostęp do informacji, statystyk danych, oraz może samodzielnie zmieniać ustawienia.

Protokoły połączeń, typ sieci i komunikacja wykorzystywana z tymi różnymi urządzeniami, są w dużym stopniu zależne od konkretnej platformy IoT, oraz jej możliwości technologicznych i funkcjonalnych.

IoT wykorzystuje technologie przechowywania danych, w chmurze. Aby uprościć i przyspieszyć proces gromadzenia danych, oraz zautomatyzować i zoptymalizować analitykę wykorzystuje technologie sztucznej inteligencji (AI) i naukę maszynową.

Dlaczego Internet Rzeczy jest tak ważny?

Internet Rzeczy, ułatwia nam życie i pomaga efektywniej zarządzać czasem, niwelując wiele rutynowych czynności. Rozwiązania IoT, potrafią nie tylko uczynić dom “inteligentnym”, za pomocą systemów Smart Home, ale także pomagają zautomatyzować przedsiębiorstwa biznesowe i przemysłowe. IoT daje możliwość użytkownikom b2b na śledzenie procesów, dostarczając informacji o wszystkim co się dzieje w firmie: od poziomu wydajności sprzętu po strukturę logistyczną.

Inteligentne rozwiązania, stwarzają przedsiębiorstwom możliwość zwiększenia poziomu automatyzacji procesów i obniżenia kosztów. Wszystko to generalnie zmniejsza koszty produkcji, oraz transportu i poprawia jakość usług.

Dlaczego Internet Rzeczy jest potrzebny i gdzie jest wykorzystywany?

Wiele firm z różnych branż korzysta z technologii IoT, aby zwiększyć produktywność, lepiej zrozumieć klientów i poprawić ogólne wyniki biznesowe.

Korzyści, które przynoszą rozwiązania oparte na IoT, mogą być zarówno unikalne, dla danej branży, jak i uniwersalne. Technologie IoT pomagają rozwiązywać różne problemy:

 • automatyzować procesy produkcyjne i śledzić postępy projektów biznesowych;
 • monitorować i analizować zachowania klientów w celu poprawy jakości obsługi;
 • monitorować pracę pracowników i kontrolować realizację KPI;
 • integrować i dostosowywać modele biznesowe;
 • efektywnie wykorzystywać zasoby.

Internet Rzeczy, jest najbardziej rozpowszechniony w produkcji, transporcie i gospodarce komunalnej, czyli tam, gdzie wykorzystywane są czujniki i inne inteligentne urządzenia. Technologie IoT, także znalazły opcje efektywnego wykorzystania w rolnictwie, do automatyzacji zarządzania infrastrukturą miejską. Internet Rzeczy jest wdrażany w wielu dziedzinach, w tym w medycynie i handlu detalicznym.

Rolnictwo

Inteligentne systemy oparte na technologiach IoT, pomagają kontrolować i utrzymywać pożądany poziom licznych wskaźników: oświetlenia, temperatury, wilgotności powietrza i gleby, kwasowości gleby na polach. Wszystkie dane zbierane są, za pomocą podłączonych czujników. Internet Rzeczy odgrywa również ważną rolę, w automatyzacji systemów nawadniających – czyli opcji automatycznego nawadniania.

Inteligentne miasta

W inteligentnym mieście, wdrożenie i skalowanie systemów IoT: inteligentnego oświetlenia ulicznego, inteligentnych liczników mediów, systemów kontroli ruchu drogowego i monitorowanie zanieczyszczenia powietrza umożliwia ograniczenie ruchu drogowego, oszczędność energii i monitorowanie sytuacji środowiskowej.

Inteligentne czujniki i monitoring wizyjny, stosowane są do kontroli infrastruktury miejskiej. Dzięki temu, możliwa jest optymalizacja kosztów i poprawa jakości życia mieszkańców.

Automatyka domowa i przemysłowa, umożliwia wykorzystanie IoT np. do monitorowania i kontrolowania systemów mechanicznych, elektrycznych w budynkach, obiektach przemysłowych i magazynach. Inteligentne systemy zarządzania odpadami w inteligentnych miastach, mogą przyczynić się, do znacznego zmniejszenia ilości odpadów i mniejszego zużycia energii.

Koszty energii elektrycznej, można obniżyć za pomocą czujników, które określają ilość potrzebnego światła, na podstawie liczby osób w pomieszczeniu. Istnieje również możliwość zautomatyzowania utrzymania komfortowej temperatury – włączania klimatyzatora przy określonej, wysokiej temperaturze lub jeśli czujnik wykryje, że pomieszczenie jest pełne ludzi. Ogrzewanie w biurze może być wyłączane automatycznie np. w chwili wyjścia pracownika do domu.

Logistyka i transport

Technologie IoT, umożliwiają optymalizację dostaw towarów oraz funkcjonowania systemu transportowego. Wdrożenie ich, zapewnia śledzenie parametrów pracy urządzeń, tras i lokalizacji.

Narzędzia oparte na technologii IoT, w czasie rzeczywistym monitorują dane dotyczące ruchu obiektu (samochodu lub ciężarówki), oraz koordynują nawigację.

samochody również mogą być wyposażone, w specjalne czujniki np. sensory mogą informować, o poziomie ciśnienia w oponach lub ich uszkodzeniu. Dzięki temu, kierowca będzie mógł w porę naprawić usterkę.

Inteligentny dom

Z punktu widzenia masowego konsumenta, jest to być może najbardziej zrozumiały obszar zastosowania technologii IoT. Obejmuje on inteligentne urządzenia domowe, sterowane za pomocą smartfona: zrobotyzowane odkurzacze, roboty kuchenne, lodówki i czajniki. Jak również całe systemy inteligentnego domu np. z czujnikami wilgotności powietrza, dymu i otwarcia drzwi, urządzenia grzewcze, oświetleniowe i inne. Wszystkie te inteligentne urządzenia, mogą wymieniać ze sobą informacje i funkcjonować zgodnie, ze skonfigurowanymi wcześniej scenariuszami. System inteligentnego domu, może jednocześnie łączyć wiele urządzeń i ich konfiguracji i interakcji. Inteligentne urządzenia, zazwyczaj mogą być podłączone do huba lub routera, a być skonfigurowane w aplikacji na smartfonie. Przykładowo, zawsze włączą światło i wykryją ruch w korytarzu, gdy otworzysz drzwi wejściowe. Również możemy opracowywać harmonogramy działania np. dla grzejnika, nawilżacza, odkurzacza robota i klimatyzatora. Na rynku sprzętu AGD, można zauważyć tendencję do zakupu inteligentnych urządzeń, ponieważ zdejmują one z człowieka znaczną część rutynowych czynności i czynią życie bardziej komfortowym.

Medycyna

Internet Rzeczy medycznych (IoMT, Smart Health) jest infrastrukturą inteligentnych urządzeń, specjalnych programów i aplikacji, usług. IoMT rozszerza możliwości tradycyjnej medycyny, umożliwia lekarzom świadczenie opieki w sposób zdalny, jednocześnie gromadząc wystarczającą bazę danych, o stanie zdrowia pacjenta. W medycynie – inteligentne urządzenia i rozwiązania IoT, mogą występować w dwóch rodzajach:

 • profesjonalne dla lekarzy i klinik
 • urządzenia dla użytkowników

Inteligentne urządzenia służące do śledzenia stanu zdrowia, są bowiem bardzo różne: gadżety typu “do noszenia” (monitor kondycji, inteligentne zegarki), czy czujniki, ciśnieniomierze i mierniki tętna. Wszystkie z nich zbierają i gromadzą informacje. Dzięki nim lekarz, może nawet zdalnie postawić diagnozę i zaproponować plan leczenia. Użytkownik, również może sam wprowadzać dane, korzystając ze specjalnych aplikacji fitnessowych i samodzielnie śledzić wskaźniki zdrowotne. Dzięki czemu, może otrzymać wskazówki i zalecenia online, które zostaną wygenerowane, przy użyciu sztucznej inteligencji (AI).

Oprócz bezpośredniego monitorowania stanu pacjentów, inteligentne systemy, mogą zostać wykorzystane przez szpitale np. do zarządzania zapasem leków.

Sprzedaż detaliczna

Handel detaliczny charakteryzuje się szerokimi perspektywami, w zakresie wdrażania koncepcji Internetu Rzeczy. Technologie IoT, wspomagają optymalizację księgowości magazynowej, kontrolę logistyki dostaw, oraz najbardziej efektywną interakcję z klientami i poprawę ergonomii przestrzeni, jak i procesów w salonach sprzedaży.

Przemysłowe IoT

Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) obejmuje wiele branż, w tym motoryzacyjną, telekomunikacyjną i energetyczną. Kierunek umożliwia optymalizację procesów produkcyjnych np. w fabrykach. Wpływa na automatyzację pracy robotów, oraz zmniejszenie kosztów energii elektrycznej i zasobów.

Plusy i minusy wdrożenia technologii IoT

Rozwój technologii IoT, jak i coraz głębsze wprowadzanie jej do codziennego życia, rozszerza możliwości człowieka, w wielu dziedzinach. Przekazując część rutynowych obowiązków, które zostaną wykonane samodzielnie, przez systemy inteligentne. Główne zalety zastosowań rozwiązań IoT:

 • dostępność informacji o urządzeniu użytkownika, z dowolnego miejsca w dowolnym czasie.
 • zaprojektowana praca połączonych urządzeń inteligentnych i ich zdolność, do interakcji – według wcześniej ustalonego scenariusza, bez konieczności bezpośredniego udziału człowieka.
 • przesyłanie dużych ilości danych, pomiędzy wszystkimi zaangażowanymi jednocześnie urządzeniami, za pomocą połączonej sieci.
 • automatyzacja procesów, dzięki której można poprawić komfort mieszkania, lub jakość usług biznesowych.
 • uwolnienie czasu użytkownika.

Wzrost możliwości, jednak nieuchronnie wiąże się, ze wzrostem zagrożeń. Jakie trudności czekają na indywidualnego użytkownika lub firmę, która zdecydowała się na wdrożenie technologii IoT, w swoich procesach biznesowych lub produkcyjnych? Oto kilka potencjalnych utrudnień i zagrożeń, które należy wziąć pod uwagę:

 • bezpieczeństwo poufnych informacji.
 • wzrost liczby urządzeń IoT, które utrudnią gromadzenie i zarządzanie danym.
 • ryzyko uszkodzenia wszystkich urządzeń, znajdujących się w systemie, jeżeli dojdzie do błędu w działaniu jednego z nich.
 • brak jednego, międzynarodowego standardu interoperacyjności dla IoT, wskutek czego, urządzenia różnych producentów, niekoniecznie mogą ze sobą poprawnie współpracować.

Technologie nie stoją w miejscu, w różnych branżach szczegółowość wdrożeń IoT, wraz z rozwojem technologii chmurowych, znacząco rośnie.

Proponujemy Państwu rozpoczęcie swojej znajomości z IoT, od strony Smart Home i inteligentnych urządzeń domowych AENO, które ułatwią codzienne wykonywanie obowiązków domowych, oraz pomogą uczynić życie bardziej komfortowym. Z ofertą produktów marki, można zapoznać się pod linkiem: https://aeno.com/pl

Chcesz KUPIĆ ten produkt?

Sprawdź listę sprzedawców w swoim kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like