Odkurzacz robotyczny vs zwykły odkurzacz: czy odkurzacz robotyczny zastąpi tradycyjny model?

Total
0
Shares

Ile czasu jesteśmy gotowi poświęcić na sprzątanie? Jeśli nie jesteś fanem sprzątania i wolisz przeznaczać czas na pracę lub rodzinę, zamiast na prace domowe, wówczas odkurzacz robot będzie Twoim idealnym asystentem w domu. Czy odkurzacz robot może całkowicie zastąpić zwykły model odkurzacza? Co jest lepsze pod względem funkcjonalności i jakości sprzątania: odkurzacz robot czy zwykły odkurzacz?

Łatwy w użyciu

Inteligentne czyszczenie z harmonogramem, jest kluczową cechą odkurzacza robota. Użytkownicy mogą ustawić harmonogram sprzątania, a w wymaganym czasie robot rozpocznie pracę w celu zebrania kurzu, sierści zwierząt domowych i małych śmieci.

Odkurzacze robotyczne znakomicie nadają się do czyszczenia trudno dostępnych miejsc, dzięki kompaktowym rozmiarom, są na tyle płaskie, że z łatwością zmieszczą się pod kanapą lub łóżkiem….

Odkurzacze robotyczne są inteligentnymi urządzeniami, które potrafią określić plan sprzątania danego obszaru i samodzielnie znaleźć drogę do bazy ładującej. Po naładowaniu robot będzie kontynuować sprzątanie.

Oczywiście nie da się zagwarantować, że Twój odkurzacz robot nigdy nie zgubi się w mieszkaniu, lecz generalnie producenci tworzą urządzenia z możliwością planowania tras i przemieszczania się do wyznaczonych obszarów, przy jednoczesnym omijaniu przeszkód. Nie oznacza to, że trzeba wszędzie rozrzucać skarpetki i tym podobne. O ile w przypadku zwykłego odkurzacza istnieje ryzyko, że jakiś mały przedmiot może znaleźć się w środku to robot po natknięciu się na taką przeszkodę albo skręci w drugą stronę albo się wyłączy. W takim przypadku wszystko zależy od czułości czujników.

Przykładowo marka AENO wykorzystuje w swoich odkurzaczach – robotach technologię teledetekcji “lidar”. Za pomocą czytnika laserowego odkurzacz zbiera dane o podłożu, które są wykorzystywane do tworzenia modeli 3D i map obiektów podczas do sprzątania. Inteligentne mapowanie przechwytuje pamięć wszystkich obiektów i sprawia, że sprzątanie jest bardziej efektywne dzięki skutecznemu omijaniu przeszkód

Zmiany poziomu podłogi i progi również nie powinny stać się poważnym utrudnieniem w pracy odkurzacza – robota, czy użytkownik wybierając model powinien zwrócić uwagę na maksymalną wysokość wymaganą do pokonania przez urządzenie – marki zazwyczaj informują o tym w specyfikacji.

Konfiguracja i użytkowanie odkurzacza robota, jest również dość intuicyjne. Każdy producent dąży do tego, aby oferować natywną aplikację mobilną do inteligentnego sterowania. Za pomocą aplikacji można zbudować harmonogram sprzątania, rozpoczynając proces codziennie o określonej godzinie lub zdalnie uruchamiając odkurzacz robota, jeśli nagle zdecydujemy się zaprosić do domu gości i trzeba pilnie odświeżyć podłogi.

Obsługa odkurzacza robota jest znacznie wygodniejsza, niż wyciąganie zwykłego odkurzacza z magazynu, rozwijanie przewodu, holowanie go po domu i szukanie dostępnego gniazdka, ponieważ rzeczywisty obszar czyszczenia jest ograniczony długością przewodu…. Bardziej mobilną opcją jest odkurzacz bezprzewodowy, ale i on wymaga czasu i wysiłku przy ręcznym sprzątaniu.

Przy okazji, odkurzacz robotyczny jest również łatwy w utrzymaniu. Inteligentne urządzenie zwykle wykrywa, kiedy pojemnik na kurz jest pełny i przypomina o jego wymianie. W przypadku zwykłego odkurzacza taka sztuczka nie zadziała – trzeba będzie monitorować jego stan.

Jakość czyszczenia

Odkurzacz robot, skutecznie zbiera z podłogi suche zanieczyszczenia, kurz i sierść zwierząt domowych. Jakość czyszczenia zależy od czyszczonej powierzchni. Odkurzacz robot najlepiej sprawdza się na płaskiej powierzchni. Najczęściej nie będzie miał trudności ze sprzątaniem ze świeżego, “nie wydeptanego” brudu, nawet dywanu o krótkim włosiu. Jeśli mamy dywan z wysokim włosiem, wówczas będzie to poważny test dla urządzenia, lepiej nie zdawać się na robota w kwestii czyszczenia takich powłok. Najlepiej powierzyć to zadanie zwykłemu odkurzaczowi lub odkurzaczowi bezprzewodowemu, albo użyć mopa parowego, który może nie tylko czyścić, ale także dezynfekować włókna dywanów, aby zniszczyć szkodliwe zarazki.

Odkurzacze robotyczne nie są ograniczone do sprzątania na sucho, mogą również wykonywać sprzątanie na mokro. Aby to zrobić, konieczne jest napełnienie zbiornika wodą i zainstalowanie go w urządzeniu. Jeśli planujesz stworzyć harmonogram takiego czyszczenia, pojemnik będzie musiał być napełniony z wyprzedzeniem, aby odkurzacz robotyczny rozpoczął pracę zgodnie z harmonogramem. Ponadto, po zakończeniu procesu, trzeba będzie umyć lub zmienić ściereczkę z mikrofibry, która wytarła podłogę. Najważniejsze jest, aby odkurzacz robotyczny wykonywał czyszczenie na mokro i nie był mylony z myciem podłóg. Nowoczesne urządzenia zapewniają kilka trybów podawania wody, które można wybrać w zależności od powłoki i stopnia zabrudzenia powierzchni. Dzięki temu można skupić się przede wszystkim na swoich potrzebach i sprawić, że sprzątanie będzie bardziej efektywne. Takie elektroniczne sterowanie dopływem wody z możliwością wyboru trzech trybów (niski, średni, wysoki), które zapewnia wybór optymalnego scenariusza czyszczenia w zależności od rodzaju posadzki i poziomu zanieczyszczenia, dostępne jest np. w modelach marki AENO.

Jedyną rzeczą, w której robot odkurzający nie pomoże, jest czyszczenie mebli. Do czyszczenia kanap, dywanów i zasłon potrzebny jest konwencjonalny lub pionowy odkurzacz bezprzewodowy i ewentualnie mop parowy.

Jakość czyszczenia zależy od aktualnego poziomu zabrudzenia. Jeżeli wymagane jest sprzątanie generalne, wówczas przyda się odkurzacz piorący lub pionowy akumulatorowy, opcjonalnie – mop parowy. Takie duże sprzątanie zazwyczaj wykonuje się rzadko, dosłownie kilka razy w roku. Jeśli istotna jest stała czystość, to doskonałym rozwiązaniem na każdy dzień jest odkurzacz robot. Wraz z jego wprowadzeniem, dom z pewnością stanie się czystszy.

Poziom hałasu

Opcja, która może być szczególnie ważna, dla rodziców posiadających dzieci. Odkurzacz robot wykonuje swoją pracę, jeśli nie w absolutnej ciszy, to bez zbędnego hałasu, nawet jeśli model posiada wysoki poziom mocy. Na przykład średni poziom hałasu zwykłego odkurzacza wynosi 80 dB, co jest porównywalne z dźwiękiem silnika motocykla pracującego z tłumikiem. Jednocześnie, nawet w przypadku najpotężniejszych robotów, wartość ta zwykle nie przekracza 55-65 dB, czyli nie jest głośniejsza niż rozmowa w odległości około jednego metra.

Przechowywanie

Zazwyczaj problemem zwykłych odkurzaczy jest ich duży rozmiar, konieczne jest znalezienie, dla nich dedykowanego miejsca do przechowywania. Jeśli układ mieszkania przewiduje spiżarnię, nie jest to problem. Jednak już w kawalerce znacznie trudniej będzie umieścić taki sprzęt AGD. Pod tym względem znacznie wygodniejszy jest kompaktowy odkurzacz robotyczny, ponieważ nie wymaga on wiele miejsca.

Co wybrać: zwykły odkurzacz czy odkurzacz robotyczny

Odkurzacz robot to świetny asystent w sprzątaniu: oszczędza czas i energię, utrzymuje dom w stałej czystości i znacznie zmniejsza częstotliwość generalnych porządków.

Możliwość zdalnego sterowania, działanie według dogodnego i wcześniej zaplanowanego harmonogramu bez Twojego udziału – to główne zalety zrobotyzowanych urządzeń AGD. Inteligentne urządzenia są łatwe w utrzymaniu i konfiguracji, bez straty Twojego czasu i wysiłku.

Odkurzacz robot może stać się jedynym pomocnikiem przy sprzątaniu domu, lub współistnieć z innymi urządzeniami. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i życzeń. Jeśli czystość domu każdego dnia jest dla Ciebie ważna, to zakup odkurzacza robota będzie logiczną decyzją.

Zwykły odkurzacz z trybem czyszczenia ręcznego lub bardziej mobilny model odkurzacza bezprzewodowego jest najlepszy do intensywnego sprzątania ogólnego, natomiast odkurzacz-robot jest przeznaczony do codziennego sprzątania bez dodatkowego wysiłku.

W asortymencie marki AENO z zakresu inteligentnych technologii, znajdziemy modele pionowych odkurzaczy akumulatorowych i mopów parowych do ogólnego sprzątania, a także inteligentne odkurzacze – roboty, do regularnego utrzymywania czystości w domu. Więcej o urządzeniu czyszczącym i zapoznaniu się ze szczegółową charakterystyką można dowiedzieć się pod linkiem: https://aeno.com/pl/category/home-and-clothing-care

Chcesz KUPIĆ ten produkt?

Sprawdź listę sprzedawców w swoim kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like