Brudny dywan szpeci wygląd pomieszczenia i jest szkodliwy dla zdrowia. Lekarze – alergolodzy zalecają regularne czyszczenie dywanów, w domu i w biurach. Roztocza kurzu i inne alergeny niewidoczne dla człowieka, często ukrywają się wewnątrz runa. Należy regularnie czyścić i prać dywany, aby lepiej się prezentowały, oraz były bezpieczne. Jak często, zatem należy czyścić dywan?
Jaki wybrać sposób czyszczenia dywanu, na mokro lub na sucho? Jak często należy prać dywan, aby jego trwałość wzrosła? Z reguły częstotliwość czyszczenia dywanów, zależy od kilku czynników.
Lokalizacja
Lokalizacja jest bardzo ważna, jeżeli chodzi o określenie potencjalnego tempa i poziomu zabrudzenia wykładziny lub dywanu, a co za tym idzie – częstotliwości ich czyszczenia.
- Dywan w domu lub biurze?
Wykładzina, dywan w domu lub biurze, posiada różne zastosowania i natężenie ruchu po powierzchni. To właśnie w dużej mierze definiuje częstotliwość czyszczenia. Na przykład, jasna wykładzina, w sklepie lub biurze, po której ludzie nieustannie chodzą, pozostawiając ślady stóp, oraz brud, wymaga częstszego czyszczenia. Wykładzina w domu lub w miejscach, po których rzadko się chodzi, może być czyszczona rzadziej.
Biuro
Idealna czystość w biurze, tworzy pozytywne wrażenie na odwiedzających. Dbanie o swoich pracowników i klientów wiąże się z koniecznością zapewnienia im komfortowych warunków pracy, w stylowym i schludnym pomieszczeniu. Dodatkowo regularne czyszczenie wykładziny zdecydowanie przedłuża jej żywotność. Jak często należy czyścić wykładzinę biurową? Częstotliwość czyszczenia zależy od wielu czynników.
Przede wszystkim należy przeanalizować sposób użytkowania wykładziny. Jeśli posiadasz małe biuro, gdzie większość pracowników chodzi w zmiennym obuwiu, a goście rzadko wpadają, wówczas wystarczy odkurzać powierzchnię kilka razy w tygodniu. Jeśli natomiast w biurze panuje stały ruch, pojawia się wielu gości, kontrahentów, klientów, wtedy sprzątanie wymagane jest codziennie.
W każdym razie staraj się prać dywan, przynajmniej raz na 2-3 miesiące (oczywiście oprócz regularnego odkurzania).
Dom
Dywany i wykładziny w domu, należy regularnie czyścić. To oczywiste, ale jak często należy prać dywany w domu? W mieszkaniu zazwyczaj wystarczy robić to raz w tygodniu. Jeśli jednak masz dzieci lub zwierzęta domowe, wówczas powinieneś robić to częściej. Dzieci i zwierzęta domowe uwielbiają bawić się na dywanach. Dlatego regularne czyszczenie jest inwestycją w zdrowie wszystkich członków rodziny.
Charakterystyka wykładziny
Właściwości dywanu wpływają na to, jak bardzo jest on zabrudzony i czy wymaga prania. Aby określić czas czyszczenia, należy wziąć pod uwagę włosie i kolor dywanu.
- Jakiego koloru jest dywan?
Kolor dywanu, jest najbardziej oczywistym wskaźnikiem określającym potrzebę czyszczenia. Odcień nude, jest bardzo popularny we wnętrzach, ponieważ jest to kolor który sprawia, że pomieszczenie jest optycznie lżejsze i bardziej przestronne. Natomiast dywan w jasnym kolorze, podkreśli najmniejszą plamę lub zanieczyszczenie, które się na nim pojawi. Zdecydowanie częściej będziesz czyścić dywan w jasnym kolorze. Dywany w ciemnych kolorach maskują zabrudzenia, pomiędzy włóknami. Po co więc czyścić dywan, skoro nie wygląda na brudny? Jest to niebezpieczne złudzenie. We włosiu, zbiera się mnóstwo bakterii i mikrobów, cząsteczek kurzu i brudu. Dlatego nawet jeśli Twój dywan wygląda świetnie, musisz go wyprać przynajmniej raz na pół roku.
- Jakie jest runo na dywanie?
Dywany o niskim włosiu, będą wymagały częstszego sprzątania, ale czyszczenie nie sprawi kłopotu. Odkurzacz robotyczny, jak najbardziej poradzi sobie z czyszczeniem tego typu powierzchni. Wszak mniej zanieczyszczeń jest upychanych i gromadzonych wewnątrz krótkiego włosia, niż wśród wysokiego gęstego włosia. Wysokie włókna, mogą wyglądać na czyste, ale wymagają głębokiego prania. Tego typu włókna, zbierają wewnątrz dużo kurzu i brudu.
- Z jakiego materiału wykonana jest wykładzina?
Dywany z wiskozy, lnu lub jedwabiu, nie nadają się do prania w warunkach domowych, lecz mogą być mopowane parą lub profesjonalnie prane w pomieszczeniu domowym.
Warunki użytkowania
Utrzymanie czystości dywanu, zależy od warunków jego użytkowania: intensywności, ruchu, bawiących się na nim dzieci i zwierząt domowych.
- Jaki jest stopień natężenia ruchu, po powierzchni dywany lub wykładziny?
Im więcej osób porusza porusza się po wykładzinie, tym bardziej ulega zabrudzeniu. W związku z tym, częściej należy ją prać. Wykładzinę w pokoju dziecka, należy czyścić raz w tygodniu odkurzaczem, raz w miesiącu mopem parowym, a pranie głębokie wykonywać co 3-6 miesięcy. Dywan w Twojej sypialni, wystarczy czyścić odkurzaczem co 2-3 tygodnie. Kilka razy w roku, użyj mopa parowego do głębokiego czyszczenia. Aby utrzymać codzienną czystość w przypadku dywanów o niskim runie, kilka razy w tygodniu możesz użyć odkurzacza robotycznego. Dywan w pokoju gościnnym, w którym na codzień nikt nie mieszka, można czyścić co pół roku.
- Czy masz dzieci i zwierzęta domowe?
W domu, w którym mieszkają zwierzęta domowe, dywany trzeba czyścić znacznie częściej. Zwierzęta domowe linieją i zrzucają sierść, ślinę, a nawet zostawiają cząstki kału i moczu pozostałe na ich futrze i skórze. Jeśli zwierzę wychodzi na spacer, to na dywanie mogą znajdować się również ślady brudnych łap, zabrudzenia i kurz przyniesione do domu. Czyszczenie dywanów, może okazać się więc konieczne przynajmniej raz w tygodniu.
Jeśli w domu mieszkają dzieci i zwierzęta domowe, wówczas dywany wymagają codziennego i cotygodniowego regularnego czyszczenia, zaś głębokie pranie powinno odbywać się raz na 2-3 miesiące. Dzieci najczęściej wolą bawić się na podłodze. Jednocześnie dywany, posiadają zdolność do gromadzenia w sobie bakterii i szkodliwych substancji, pomiędzy włosiem. Regularne czyszczenie to warunek konieczny, w dbaniu o zdrowie dzieci.
- Czy w domu mieszka ktoś z alergią?
Jeśli w domu mieszka osoba ze skłonnością do reakcji alergicznych, wtedy czyszczenie dywanów powinno być regularne, mniej więcej raz w miesiącu. Włókna i włosie dywanu, zbierają bowiem kurz i alergeny, które mogą pogarszać stan alergików.
- Czy ktoś z domowników miał ostatnio infekcję wirusową?
Rekomendowane jest głębokie pranie dywanu, po przebytej przez kogoś z rodziny wirusowej infekcji dróg oddechowych. Ma to znaczenie, aby pozbyć się wirusów i bakterii, alergenów, które nagromadziły się między włosiem dywanu. W tym celu świetnie sprawdza się mop parowy. Urządzenie to poddaje powierzchnie działaniu gorącej pary, dzięki czemu eliminuje szkodliwe bakterie, roztocza i alergeny. Tego typu model jest obecny w portfolio produktów marki AENO.
- Czy masz w domu osoby palące?
Jeśli ktoś regularnie pali, w pomieszczeniu wyłożonym wykładziną, wówczas konieczne jest przeprowadzenie głębokiego czyszczenia wykładziny co 3-6 miesięcy. Szkodliwe cząsteczki dymu tytoniowego pozostają wewnątrz włókien dywanu, które mogą być ponownie emitowane do powietrza w pomieszczeniu, poprzez wywieranie nacisku na włókna dywanu w trakcie chodzenia. Prowadzi to do zanieczyszczenia powietrza, które podczas wdychania jest szkodliwe dla zdrowia. Zaplanowane głębokie pranie dywanów, usuwa toksyczne substancje i zapachy.
- Czy w domu nosi się buty wewnątrz?
Jeśli wracasz do domu, następnie nie zmieniasz obuwia do noszenia po domu, to Twój dywan będzie wymagał częstego czyszczenia. Na obuwiu zewnętrznym można przynieść brud, kurz i alergeny.
Czyszczenie na mokro i na sucho
Małe dywaniki zazwyczaj przeznaczone są do łazienki: można je prać, bez większych obaw o ich wygląd. Zaleca się, aby robić pranie raz w tygodniu.
Czyszczenie na sucho, jest najbezpieczniejszym rodzajem pielęgnacji dywanu, dla jego włókien i chroni żywotność materiału. Jednak w celu dezynfekcji powłoki należy stosować również czyszczenie głębokie.
Warto pamiętać, że im wyższy włos i gęstość, tym większa ilość wody zostaje zatrzymana wewnątrz włókien dywanu. Jest to niebezpieczne ze względu na powstawanie pleśni i grzybów. Dlatego czyszczenie na mokro, nie jest najlepszym pomysłem dla domu. Jeśli jednak planujesz przeprowadzić głębokie czyszczenie i wyprać dywan, upewnij się, że jest on dobrze osuszony po czyszczeniu.
Jak często należy prać dywan? W domu zaleca się, dokładne odkurzanie i parowanie dywanów o dużym rozmiarze. Wybierz pranie, tylko dla niewielkich dywanów, które znajdują się przed wejściem lub w łazience. Możesz prać raz w tygodniu, dywaniki z tkanin o krótkich włosach. Dywany w salonie mogą być czyszczone na mokro, raz na około 6-12 miesięcy.
Głębokie czyszczenie włókien dywanów i dezynfekcja z bakterii i roztoczy jest wygodniejsza z mopem parowym, jeśli sprzątasz w domu. Powierzchnia i włosy, są zdezynfekowane parą o wysokiej temperaturze. Dodatkowo to delikatniejszy rodzaj czyszczenia, niż szczotkowanie z wykorzystaniem chemii gospodarczej.
Oszczędzaj czas i energię
używając gadżetów do sprzątania
Czyszczenie dywanów pójdzie znacznie szybciej, łatwiej i skuteczniej, jeśli skorzystasz z nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie gadżetów do sprzątania: odkurzaczy robotów, odkurzaczy bezprzewodowych i mopów parowych. Pozwoli Ci to uniknąć czasochłonnego procesu czyszczenia, oszczędzając wiele Twojego czasu i nerwów. Dodatkowo możesz być pewien, pozytywnego rezultatu.
Aby utrzymać dywan w czystości, możesz codziennie lub 2-3 razy w tygodniu używać robota odkurzającego. Nie zapominaj, że ta metoda będzie skuteczna w przypadku dywanów z niskim włosiem. Znacznie wydłuży to czas, do głębokiego prania dywanu.
Jeśli nie korzystasz z odkurzacza robota, odkurzaj przynajmniej raz w tygodniu. Aby to zrobić, możesz użyć bezprzewodowego, lub zwykłego odkurzacza.
Ale jak często należy przeprowadzać głębokie czyszczenie dywanu? Raz w miesiącu (jeśli masz dzieci i zwierzęta domowe), w innych przypadkach, zaleca się głębokie czyszczenie dywanu, co kilka miesięcy. Do tego celu, można użyć mopa parowego, np. marki AENO, lub zlecić to zadanie profesjonalnemu serwisowi sprzątającemu. Jest to niezbędne, do utrzymania zdrowego mikroklimatu, celem usunięcia z włosa szkodliwych bakterii, alergenów i roztoczy. Czyszczenie warto wykonywać przynajmniej raz na 6 miesięcy.
Wybór zaawansowanych technologicznie gadżetów czyszczących , jest ekonomicznym i skutecznym rozwiązaniem, dla utrzymania czystych dywanów w Twoim domu, lub biurze. Dowiedz się więcej o urządzeniach AENO w dziale “Gadżety czyszczące”.
Chcesz KUPIĆ ten produkt?
Sprawdź listę sprzedawców w swoim kraju.