Jak działa oczyszczacz powietrza: zasada działania oczyszczacza powietrza

Total
0
Shares

W jaki sposób działa oczyszczacz powietrza?

Zasada działania oczyszczacza powietrza – jest jedna. Powietrze wprawione w ruch, przechodzi przez wentylator i system filtrów. Następnie oczyszczone powietrze, jest uwalniane na zewnątrz. W większości oferowanych na rynku oczyszczaczy powietrza, zanieczyszczone powietrze zostaje zasysane z boku lub z tyłu urządzenia, przy czym u góry przefiltrowane powietrze jest uwalniane na zewnątrz. Takie rozwiązanie zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, a tym samym lepsze oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu.

UWAGA: Zleca się używanie jednego oczyszczacza powietrza w pojedynczym pomieszczeniu, z uwagi na cyrkulację i prawidłowy przepływ powietrza. Nie należy kupować oczyszczacza o większej wydajności, z myślą o dwóch pomieszczeniach. Wówczas cyrkulacja powietrza nie będzie optymalna i urządzenie nie zdoła prawidłowo przefiltrować powietrza.

Stopnie filtracji oczyszczacza powietrza

W oczyszczaczu powietrza, zanieczyszczone powietrze przechodzi najpierw przez filtr wstępny, który jest odpowiedzialny za odfiltrowanie największych skupisk zanieczyszczeń, kurzu i włosów. W ten sposób chronimy pozostałe filtry, przed przedwczesnym zużyciem, a także przed uszkodzeniem. Kolejnym filtrem, przez który przechodzi powietrze, jest filtr węglowy, który pochłania lotne związki organiczne (LZO), oraz nieprzyjemne zapachy. Ostatnim etapem filtracji jest filtr HEPA, który zatrzymuje najmniejsze zanieczyszczenia, z niemal 100% skutecznością. Skuteczność oczyszczania zależy od jakości każdego z tych filtrów, na co warto zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz powietrza.

UWAGA: Wybierając filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter), możemy odnieść się do ich klasyfikacji. Im jest ona wyższa, tym filtr posiada wyższy stopień filtracji. Najczęściej spotykane w oczyszczaczach powietrza filtry, mają klasę EPA (Efficiency Particulate Air) E12 (potocznie zwaną H12), lub wysoką skuteczność H13 (litera H oznacza High). Nawet filtry o klasie E12 (H12) usuwają ≥ 99,95% zanieczyszczeń. Dla bardziej wymagających użytkowników, polecamy oczyszczacz powietrza z filtrem klasy H13, który osiąga skuteczność ≥ 99,97%.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku filtrów z węglem aktywnym. Także tutaj im więcej tym lepiej. Istotna jest również grubość warstwy węgla aktywnego, ponieważ im grubsza, tym większy jest kontakt powietrza, z powierzchnią węgla.

Czujniki reagujące na zmiany jakości powietrza

Kolejne ważne elementy, które wpływają na działanie oczyszczaczy powietrza, to czujniki mierzące jakość powietrza oraz czujnik światła. Należy sprawdzić, jakie czujniki posiada wybrany model, ponieważ od tego będzie zależało, w jaki sposób działa, jak szybko reaguje i z jaką dokładnością funkcjonuje w trybie automatycznym. Prawidłowo działający tryb automatyczny, zapewni szybkie usuwanie powstałych zanieczyszczeń. Wówczas urządzenie przechodzi w tryb cichy, oraz ekologiczny. Większą dokładność, szybszą reakcję na zmieniającą się jakość powietrza zapewnia czujnik laserowy, warto więc zainwestować w oczyszczacz powietrza, który go posiada.

Wentylator – kluczowy element oczyszczacza powietrza

Istotnym elementem, który wpływa na wydajność oczyszczacza powietrza, jest wentylator. Nowoczesny model zagwarantuje cichą, wydajną i bezawaryjną pracę przy równoczesnym minimalnym zużyciu energii. Docenią to te osoby, które planują używać oczyszczacza powietrza w pokoju dziecięcym lub sypialni. Nawet lekki szum, może utrudniać zasypianie, toteż warto zainwestować w oczyszczacze powietrza, które generują tzw. biały szum. Jednostajny dźwięk wytwarzany, przez oczyszczacz powietrza, nie będzie przeszkadzał, wręcz może ułatwić zasypianie.

Wybierz sposób obsługi oczyszczacza powietrza

Warto również zwrócić uwagę, na sposób obsługi danego modelu np. czy wybrany model jest intuicyjny, czy na obudowie znajdują się podstawowe przyciski, takie jak wybór trybu pracy, prędkość wentylatora, czy są podane informacje o jakości powietrza, konieczności wymiany filtrów, czy można wyłączyć podświetlenie. Użytkownicy, którzy oczekują więcej, powinni zdecydować się na oczyszczacz, wyposażony w moduł WiFi, który umożliwia sterowanie urządzeniem, oraz odczytywanie parametrów pracy i stanu jakości powietrza, na telefonie lub tablecie.

Konieczne jest także czyszczenie oczyszczacza

Ostatnim, ale równie ważnym elementem związanym z działaniem naszego urządzenia, jest sposób czyszczenia. Filtry stosowane w oczyszczaczach powietrza, wytrzymują zazwyczaj bardzo długo – około 12 miesięcy. Oczyszczacz powietrza będzie działał sprawnie, lecz konieczna jest ich okresowa wymiana. Warto sprawdzić, czy można to zrobić samodzielnie i czy jest to intuicyjne działanie. Ponadto opłaca się sprawdzić, czy można umyć filtr wstępny, lub czy można dodatkowo zdjąć panele wlotu i wylotu powietrza, które z czasem się brudzą, z racji czego ich czyszczenie może być kłopotliwe.

Wiesz już, jak działają oczyszczacze powietrza. Przy wyborze modelu pamiętaj, aby zwrócić uwagę na jego wydajność (zalecana wielkość pomieszczenia), zastosowany system filtrów i ich jakość, sposób i możliwość obsługi.

Oczyszczacz powietrza, a zużycie energii

Omówione powyżej funkcje np. tryby pracy i program automatyczny, znacznie zmniejszają zużycie energii generowanej przez oczyszczacz powietrza. Średni pobór mocy w trybie normalnym, powinien mieścić się w granicach 15-20 W. W trybie nocnym, owa wartość powinna wynosić mniej niż 10 W. Natomiast w trybie maksymalnym, może być ona nawet dwukrotnie wyższa, niż w trybie normalnym. Należy jednak pamiętać, że ten program zazwyczaj używa się, tylko tymczasowo.

Jeśli chcesz doświadczyć, jak to jest oddychać prawdziwie czystym powietrzem, sprawdź nasze oczyszczacze AENO:
https://aeno.com/pl/category/air-treatment/air-purifiers

Chcesz KUPIĆ ten produkt?

Sprawdź listę sprzedawców w swoim kraju.

1 comment
  1. Warto dbać o czyste powietrze w domu a taki pochłaniacz i oczyszczacz powietrza wcale nie musi zajmować dużo miejsca. Teraz na rynku jest sporo niewielkich oczyszczaczy, które praktycznie wtapiają się w wystrój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like